קידוח בשיש

אם יש מלאכות שכדאי לתת למקצוענים, הרי קידוח בשיש היא אחת מהן. מדובר בעבודה עדינה, שדורשת כלים מקצועיים ומיומנות, כדי להבטיח שהיא תתבצע כראוי ולא תפגום בשיש.

שיש הוא חומר יפהפה, המהווה תוספת נפלאה של דקורציה אלגנטית, עמידה, חזקה ושימושית לחדר האמבטיה, למטבח ולשימושים יצירתיים אחרים, ככל העולה על דעתכם.

כשמדובר בשיש מעובד, הכוונה היא לחומר שעשוי מתערובת של אבן גיר כתושה ופיברגלס, אותו מעצבים לצורה הרצויה. ניתן לעצב שיש מעובד גם לצורות מורכבות, כמו כיורים למשל.

תהליך הייצור של שיש מעובד מבטיח התאמה מדויקת לצרכים המוגדרים ומביא איתו יתרונות מהותים, שאינם קיימים בשיש טבעי, העיקרי שבהם הוא הגמישות והעמידות של החומר.

שיש מעובד, לעומת שיש טבעי, אינו שביר באותה מידה ונוטה פחות להיסדק. במקביל, מדובר בחומר שגם קל לנקות אותו ולא נוצרים עליו כתמים ולבסוף – גם פעולת הקידוח קלה יותר כשמדובר בשיש מעובד.

בכל מקרה, אם יש לכם גישה טכנית, מיומנות בסיסית ואתם נחושים בדעתכם לבצע את העבודה בעצמכם, ייתכן שאם תקפידו על השלבים הבאים, תצליחו לעשות עבודה טובה:

 

שלבים הכרחיים בקידוח שיש

 1. בטיחות: פנו את אזור העבודה מאנשים וילדים, לכלוך ובלגן
 2. השתמשו במשקפי מגן, שישמרו על העיניים שלכם מפני אבק ונתזים שנוצרים בעת הקידוח
 3. ערכו את המדידות הדרושות וקבעו את המקום המדויק הדרוש לקידוח
 4. סמנו את הנקודה המדויקת בחתיכה של סלוטייפ, בה תוכלו להיעזר בהמשך, כדי לוודא שהמקדח לא מחליק בעת הקידוח.
 5. אם לא השתמשתם בסלוטייפ, גרדו היטב את פני השטח, בעזרת קצה המקדחה, כדי להבטיח שהוא לא חלק מדי ושהמקדחה לא תחליק מפני השיש בעת הפעולה.
 6. אם אתם קודחים בשיש טבעי, היזהרו שלא לקדוח על קו, או תעלה טבעית שקיימת בחומר מפני שזה עלול ליצור סדק, או שבר.
 7. מקמו את המקדחה בזווית של 90 מעלות לשיש
 8. התחילו במהירות נמוכה, כשאתם מפעילים לחץ על נקודת הקידוח
 9. הרטיבו מעט את החור ואת קצה המקדח, לצורך הגברת החיכוך
 10. השתמשו בריסוס עדי של מים, כדי לשמור על טמפרטורה נמוכה במקום הקידוח ובמקדחה.
 11. המשיכו באיטיות, תוך הפעלת לחץ מתון ועיקבי על נקודת הקידוח, עד שתגיעו לעומק הנדרש.
 12. בסיום הפעולה, נגבו בעדינות את האזור במטלית לחה ופנו שאריות ופירורים מתוך החור שיצרתם – בעזרת נשיפה חזקה של אוויר, או בעזרת קיסם.
 • אם אתם קודחים בשיש מעובד, תוכלו להשתמש במקדחה רגילה, אך קידוח ביש טבעי יצריך שימוש במקדחת יהלום.
 • מקדחת יהלום היא מקדחה שמצויידת בשבבי יהלום, המיועדים לקידוח דר חומרים קשים במיוחד.

 

למה עדיף לקחת איש מקצוע לקידוח בשיש

קידוח בשיש, בדומה לקידוח בטון, עשוי להיות מורכב וקשה. לביצוע עבודה טובה רצוי להיעזר באנשי מקצוע מיומנים. על אחת כמה וכמה, אם מדובר בשיש טבעי ודרוש שימוש במקדח יהלום.

נכון, אנשי מקצוע עולים כסף, אבל הנזק שעלול להיגרם לשיש היקר שלכם אם תחליטו לחסוך ולהסתכן, עלול להיות יקר הרבה יותר.

אנשי מקצוע מהתחום מגיעים עם רמה גבוהה של מיומנות וידע ומביאים איתם גם כלי עבודה מקצועיים, שמקלים על ביצוע איכותי של המשימה ושרוב האנשים לא מחזיקים בבית,

מפני שמדובר בכלים מקצועיים ויקרים, שמתאימים למשימות ספציפיות ולא דרושים לעיתים קרובות.

איך בוחרים איש מקצוע לקידוח בשיש?

אם החלטתם שלקדוח בשיש זה לא בשבילכם, קחו איש מקצוע איכותי.

 

כדי לבחור את איש המקצוע המתאים לביצוע העבודה, בדקו כמה דברים:

 1. רישיון לעבודה מקצועית בתחום
 2. ביטוחים ואחריות – בדקו שהאיש שהזמנתם לביצוע העבודה מביא איתו ביטוח, למקרה שיגרם נזק לחומר, לרכוש, או לאנשים הנמצאים בסביבה, כולל הוא עצמו ואחריות על ביצוע העבודה, כדי שלא תגלו לאחר כמה ימים שנגרם נזק לשיש בעקבות עבודה לא מקצועית ואין מי שישלם לכם על הנזק.
 3. כלי עבודה – לאחר שבדקתם שיש לו אישורים מתאימים, ביטוח ואחריות, בדקו שיש לו כמה סוגי מקדחים, בעיקר מקדח יהלום ושיש ברשותו את כל כלי העבודה הרלוונטיים לביצוע איכותי של המשימה.
 4. בדקו מה אתם מקבלים בתמורה לסכום הנדרש – האם הוא מגיע לביצוע הקידוח בלבד, או שהוא גם מבצע בדיקה לפני תחילת הקידוח, הכנה של השטח ובדיקת תקינות ועמידותבתום העבודה.

 

לסיכום

יש עבודות מתאימות יותר לביצוע על ידי אנשי מקצוע. בגלל מלאי של כלי עבודה מקצועיים ויקרים, שלא משתלם לכם להחזיק בבית אם אתם לא עוסקים בתחום, בגלל מיומנות שנרכשה לאחר שנים של עבודה בתחום ובגלל ששיש הוא חומר יקר ומיוחד, שלא תרצו לפגוע בשלמותו בגלל עבודה לא מקצועית. לכן, רק אם אתם בטוחים במאה אחוז שתוכלו לבצע את המשימה בעצמכם, פעלו לפי השלבים המתוארים למעלה ושיהיה בהצלחה!

נווטו במאמר לפי נושאים