מדה מתפלסת

מדה מתפלסת הוא אחד המושגים החשובים שעולים בתחום הבנייה, אם כי רבים לא יודעים בדיוק למה הוא מתכוון.

מדה מתפלסת

זהו חומר אבקתי שנועד, כפי שניתן להסיק בוודאי משמו, ליישור ולפילוס של משטחים – וזאת כדי שהם יוכלו לשמש לאחר מכן כתשתית ראויה לחיפוי או לריצוף. אז מה בדיוק הופך את המדה המתפלסת לחיונית כל כך בעבודות בנייה, תשתית או בטון? ואיך עושים את זה נכון?

 

שימוש במדה מתפלסת – עקרונות מרכזיים

מדה מתפלסת, כאמור, הוא חומר אבקתי. יתרון חשוב שלו, שמסביר במידה מסוימת מדוע הוא כל כך פופולארי, הוא ההתייבשות המהירה שלו לאחר מגע של המים. ההתקשות הזו מקלה על המדה לפעול ליישור ולאיזון של המשטח, כאשר מצד אחד המדה היא נוחה מאד להתפלסות ומצד שני כן מאפשרת עבודה נוחה אותה – אין צורך להשתמש למטרה זו בכלים מיוחדים. זאת להבדיל מסוגים אחרים של חומרים, אפילו בטון, שכן יצריכו כלים ייעודיים (דוגמא מובהקת היא החלקת בטון בהליקופטר).

מעלה משמעותית אחרת של המדה המתפלסת נוגעת למימדים של החומר. כשמשתמשים במדה מתפלסת, ניתן למצות את מלוא הפוטנציאל מהחומר גם אם הוא דק יחסית, מה שנחשב לחסכוני במיוחד מבחינת הנפח שלו (העובי המקסימלי של המדה המתפלסת לרוב הוא 30 מילימטרים בלבד). העובדה שהחומר מתייבש במהירות מקלה אף היא על ביצוע העבודה, תוך שהיא מצמצמת את לוח הזמנים. תשכחו מכל אותם מצבים בהם הבנייה מתעכבת עקב המתנה להתייבשות החומר, או לכל דבר אחר.

התוצאה של כל אלה היא פילוס מוצלח של המשטח, שמהווה כאמור הבסיס הנדרש לצורך המשך העבודה עליו. ללא המדה המתפלסת קטנים מאד הסיכויים שהמשטח יהיה, בסופו של יום, ישר ובטוח לחלוטין להליכה. המדה משמשת כיום מצע לביצוע חיפויים בהרבה מאד חומרים, לרבות בטון, שיש, קרמיקה, פי וי סי (PVC), עץ ועוד. למעשה, באינספור עבודות הנוגעות לתחומי הבניין והתשתיות פשוט אי אפשר לחשוב על התנהלות נכונה מבלי שמכניסים לתמונה את המדה המתפלסת.

 

כמה החלטות שנדרש מכם לקחת בדרך לעבודה המושלמת..

למרות שהיתרונות הכלליים של מדה מתפלסת הם די ברורים, שדה המשחק שנכנסו אליו הוא די רחב. זה מתחיל עם הסוגים השונים של המדה, שנבדלים ביניהם במאפיינים הפיזיולוגיים של החומר אבל גם במטרות העל שלו: מדה מתפלסת המשמשת כבסיס לריצוף בטון עשויה להיות שונה מאשר כזו שהמטרה שלה היא שונה לחלוטין, דוגמת חימום רצפתי. הבדל אחר הוא בסיס החומר שמשמש לייצור המדה, שיכול להיות למשל גבס או צמנט. גם כאן צריך לשאול מה בדיוק מטרת ההנחה של המדה, ואילו דרישות תהיינה מהמשטח בסופו של יום.

כמו בהרבה פעולות אחרות הנוגעות לתחום הבנייה בכלל והבטון בפרט, גם במידה של מדה מתפלסת אתם פשוט לא יכולים להתפשר. חייבת להיות היכרות מקסימלית עם החומר, מאפייניו ויתרונותיו, יחד עם ידע וניסיון באופן ההנחה של החומר, בהמשך העבודה עליו וכן הלאה.

המלצה מועילה יכולה להיות פניה לחברה המציעה סל שירותים רחב יחסית, מה שעשוי להקל על התהליך ולצמצם את העלויות שלו: במצבים אלה לא נדרש למשל לתאם בין גורמים שונים, כשהחברה המבצעת מרכזת הכל תחתיה. חברה המבצעת השמה של מדה מתפלסת, יציקת בטון או החלקת בטון עשויה להציע מענה שהוא פשוט טוב יותר מאשר פנייה למספר חברות נפרדות.

כדי לא להיות מופתעים, חשוב לפנות לחברה בהקדם האפשרי ולבקש פירוט על שלבי העבודה שלה, לוח הזמנים לכל פעולה וכמובן שגם המחיר שנדרש מכם לשלם בסופו של יום.

נווטו במאמר לפי נושאים