בטון מלוטש

על משטחי בטון ניתן לעבוד בלא מעט דברים, כאשר סוג הפעולה שמבצעים משפיע הן על המראה והן על העמידות של המשטח. אחד הסוגים הנפוצים ביותר של בטון הוא הבטון המלוטש, שעל חלק מהמאפיינים שלו ניתן ללמוד משמו בלבד.

הבחירה בבטון מלוטש נפוצה באינספור תרחישים, מה שלא צריך להפתיע אתכם אם בוחנים את היתרונות המרובים שלו.

 

מהו בטון מלוטש?

בטון מלוטש, ברמת ההגדרה הכללית, הוא בטון שעבר תהליכי ליטוש. השלבים כאן הם ברורים: ראשית, מתבצעת יציקה של הבטון בהתאם למאפייני השטח והרצונות הספציפיים של בעלי המבנה. בזמן שממתינים שהבטון יתקשה, מבצעים את פעולת הליטוש באמצעות מכונה ייעודית. הליטוש משפר עוד יותר את נקודת הפתיחה של הבטון, והופך אותו לעמיד ולמרשים יותר מבחינה חזותית.

מבחינה מעשית, במהלך הליטוש מסיברים את שכבת הבטון העליונה, שנחשבת ל"חלשה" יחסית, וחושפים את השכבה החזקה יותר שמתחתיה. תוך כדי כך מיישרים את המשטח, במטרה ליצור את הבטון האחיד שנחשב גם לנאה יותר מבחינה אסתטית – לא סתם אנחנו מקשרים את הליטוש, כמו במקרה של רצפות "רגילות", למראה בוהק וחלק פי כמה.

המראה הסופי של הבטון המלוטש תלוי במספר פרמטרים הנכנסים לתוך המשוואה, ובכלל זה איכות האבן שמשתמשים בה, הגוון שלה, טיב המלט והבטון, עומק הגריסה שמבצעים וכן הלאה. ניתן לבחור בין רמות שונות של גימור, למשל גימור מט או מברק, ובכך להתאים את המשטח לרצון העיצובי של אלה שבוחרים להקים אותו. לאחר הליטוש ניתן לצבוע את המשטח בגוונים שונים, על פי בחירת המזמינים, ומכאן שההתאמה העיצובית הופכת למובהקת אפילו יותר.

החוזק הזה של הבטון המלוטש הופך אותו למתאים במיוחד למצבים בהם יש צורך ב"דרישות מיוחדות" ממשטחי הבטון. כך למשל בטון מלוטש עומד כיום בדרישות המחמירות של תקני הרצפות התעשייתיות בתחום האלקטרוניקה, כך שזה לא מפתיע שבמפעלים מהסוג הזה הבחירה הכמעט מובנת מאליה היא בבטון מלוטש. על כל פנים, אין צל של ספק שהבחירה בבטון מלוטש היא מומלצת ואף נדרשת בהרבה מאד מצבים, ומעניקה לו יתרון מובהק ביחס לסוגים אחרים של בטון.

 

לאורך זמן – בטון מלוטש מציע חיסכון כלכלי

פעולת הליטוש של הבטון מתווספת ליציקה או להחלקה שלה, ולכן ברור מדוע בטון מלוטש יהיה במבט ראשון יקר יותר מאשר בטון "רגיל". אבל, וזה אבל גדול מאד, לאורך זמן יכול מאד להיות שהבחירה בו דווקא תהיה משתלמת יותר מבחינה כלכלית.

בטון מלוטש הוא כאמור בעל עמידות וחוזק משופרים, כשהאחזקה שלו היא פשוטה ובדרך כלל גם מינימלית. המשמעות הישירה היא שניתן לקבל שקט נפשי במהלך תקופה ארוכה, עם משטח ששומר על המראה שלו ועל החוזק שלו למשך שנים ארוכות. הניקיון והתחזוקה של המשטח הם מינימליים, כשלרוב לא נדרש להשתמש בחומרי ניקיון שהם לא בסיסיים.

כמובן שאם בוחרים בחברה שיודעת את העבודה, ושמשתמשת בחומרי גלם איכותיים, יתרונות אלה של הבטון המלוטש יהפכו להיות מובהקים יותר. נקודת ההתחלה שלכם בדרך לבטון המלוטש המושלם חייבת להיות בחירה נכונה בחברה הפועלת בשדה המשחק.

מומלץ להעדיף חברות שמספקות את כל השירותים הנדרשים בתחום הבטון, לרבות היציקה שלו, ההחלקה שלו וכמובן שגם הליטוש. רבים ימליצו להעדיף את החברות המנוסות יותר, מכיוון שבדרך כלל הן נוטות להיות מקצועיות יותר. חשוב לקבל מהחברה את ההנחיות הספציפיות של שמירה על המשטח, ולראות מהם מאפייני האחריות שניתנת על המשטח או העבודה. כל אלה יכולים להעניק לכם שקט נפשי לא מבוטל, דרישת חובה בכל מבנה ומבנה כיום.

בטון מלוטש

נווטו במאמר לפי נושאים