5 השלבים החשובים ביותר בעיצוב מצבה

לקראת עיצוב מצבה יש לקחת בחשבון את חייו ופועלו של האדם ולהתאים עבורו עיצוב מיוחד ומרגש. ניתן לעשות שימוש בחומרים ייחודיים ולהכניס נוסח אישי ומדויק מבלי להכביר במילים. עיצוב המצבה תלוי בין היתר ברצונו של המת וברצונותיה של המשפחה כמו גם, במסורת ובתקנות הקבועות על ידי כל בית קברות ונוהגיו ההיסטוריים. במאמר זה נסקור את 5 השלבים הבסיסים בעיצוב מצבה.

 

שלב ראשון – הסדרת הקבלן

השלב הראשון בעיצוב מצבה מתחיל בשיחה עם קבלן המצבות והסדרת התשלום שייקבע את השלבים הבאים. את שיחה זו מומלץ לעשות לאחר שקמים מהשבעה אך לא הרבה אחרי כן, על מנת שהמצבה תהיה מוכנה לגילוי אשר נעשה כחודש לאחר הפטירה. לאחר שקמים מהשבעה כדאי ליצור קשר עם קבלן מצבות בראשון לציון או בכל מקום אחר ולהתחיל את תהליך העיצוב.

 

 שלב שני – בירור הנהלים

בשיחה עם קבלן המצבות יש לוודא שיש לו רישיון והסמכה מטעם החברה קדישא. חשוב להבין מהם האפשרויות העומדות בפניכם בהתאם למקום בו קברתם את הנפטר. כאמור, קיימים נהלים שונים בבתי העלמין השונים ויש לעצב את המצבה באופן התואם את נהלי בית העלמין לפני שאתם רוכשים עיצוב מצבה יקר וייחודי במיטב כספכם.

 

שלב שלישי – בחינת הקטלוג

קבלני המצבות מחזיקים קטלוג של עיצובי מצבות שניתן לראות באתר הקבלן ולבחון במציאות במשרד עצמו. לאחר בירור הנהלים והכללים לגבי הגודל ומבנה המצבה יש לעבור על הקטלוג ולבחור את העיצוב המתאים ביותר עבורכם. חשבו על הנפטר וסגנונו ומה יהיה הדבר שיכבד את זכרו באופן המתאים ביותר. קחו בחשבון הן את המראה, הצבע והיופי והן את החוזק והעמידות.

 

שלב רביעי – בחירת הכיתוב

בדרך כלל כותבים בראש המצבה פסוק או ביטוי ומתחתיו את האותיות פ"נ שהם ראשי התיבות של פה נקבר. ניתן לכתוב את שמו של הנפטר יחד עם שם אביו או גם עם שמות בני המשפחה הנוספים. יש להחליט אם לכתוב תאריך עברי בלבד ואם להוסיף גם לועזי. בתוכן הנוסף של המצבה ניתן להוסיף ביטוי אישי המבטא את אופיו של הנפטר, מעשיו והישגי מפעל חייו.

 

שלב חמישי – בחירת האבן

בשלב האחרון יש לבחור את סוג האבן ממנה המצבה תהיה עשויה. סוג האבן משפיע מאוד על מראה המצבה. רבים משתמשים באבן חברון או גרניט שיכולה להגיע  גם בגווני צבע לא לבנים. מצבות מסוג אבן חברון מתאימות לאלו המבקשים למצבה פשוטה ומסורתית במחיר סביר ואילו סוגי אבן אחרים יכולים לתת ביטוי עכשווי יותר ולהיות יקרים יותר בהתאם.

 

סיכום עיצוב מצבה

לסיכום הנושא, במאמר זה הצגנו את השלבים החשובים ביותר בעיצוב מצבה. כפי שציינו, בשלב הראשון יש ליצור קשר עם הקבלן. בשלב השני יש לברר את נהלי בית הקברות. בשלב השלישי יש לעיין בקטלוג ובשלב הרביעי לבחור את הכיתוב. בשלב החמישי יש לבחור את סוג האבן, להסדיר את התשלום ולבצע את ההזמנה.

מַצֵבָה

נווטו במאמר לפי נושאים