רצפת בטון

רצפת בטוןבטון הוא חומר גלם מרכזי בעולם הבנייה, התשתיות והעיצוב. המאמר הנוכחי מציג מקום נוסף בו רצוי מאד שהרצפה תהיה מחומר הגלם הזה, והוא ממש מתחת לרגליים של כולנו – הרצפה, במילים אחרות.

רצפת בטון נחשבת לבחירה מקובלת ואפילו מובנת מאליה בלא מעט מצבים, כאשר כיום גדל מספר הישראלים שמועדים ליתרונות האסתטיים שלה.

למה להתבסס על בטון?

לא קשה לחשוב מדוע בטון נחשב כיום לחומר הגלם העיקרי שמאפשר לנו לבנות את תשתיות המבנים השונים, כולל הרצפות. מעל הכול הבטון נחשב לאחד החומרים החזקים ביותר שיש בנמצא, כך שמי שבוחר בו נהנה ממשטח שיישמר היטב לאורך שנים – עם אפשרות לשמירה על הגוון והצורה (זאת להבדיל סוגים אחרים של משטחים, למשל פרקטים מעץ, שנוטים לדהות או להשתנות עם השנים). וזה עוד בלי להזכיר את העובדה שמבחינה בטיחותית, אין בחירה שתספק לכם יותר שקט נפשי מאשר בטון.

ברצפות (ובכלל בתשתיות האחרות של המבנה) אנחנו מצפים פעמים רבות לבידוד מוחלט של המבנה, הן מבחינה תרמית והן מבחינה אקוסטית. גם כאן יש חדשות טובות, והן שנקודת הפתיחה של רצפות הבטון היא בהחלט גבוהה. ברור שרמת הבידוד תלויה בפרמטרים שונים, דוגמת עובי המשטח או טיב החומרים הספציפיים שמשתמשים בהם, אבל עם עבודה נכונה ניתן ליצור בידוד מושלם וללא כל דופי.

רצפת בטון מבוססת על הליך מסודר וברור של עבודה, שמצריך מכם לפנות לגורמים מקצועיים בתחום. אבל, וזה אבל גדול מאד, הבטון מאפשר קצב עבודה גבוה פי כמה מאשר מרבית חומרי הגלם האחרים. יש כיום שלל אמצעים שמשמשים לעבודות הבטון השונות – החל מהיציקה, דרך ההחלקה ועד לגימורים הסופיים (כפי שנראה מיד) – כך שנראה שבכל שנה התחום צועד מספר צעדים נוספים קדימה.

העבודה המהירה מקלה מאד על התהליך, מפשטת אותו ומסבירה מדוע רצפות בטון מקלות מאד על העבודה במבנים או בחללים גדולים יחסית. פלוס אחר הוא שאת הבטון ניתן לצקת גם על גבי תשתיות קיימות, עובדה שמונעת זמן, מאמצים וכספים גם יחד. זו הסיבה בגינה היכן שלא תפנו כיום, סביר להניח שתיתקלו ברצפות בטון אלה או אחרות.

הרבה יותר מרצפה

רצפות בטון ניתן להפוך כיום ליצירות אומנות של ממש, וזאת על ידי חברות הפועלות בשדה המשחק. המטרה בפעולות האלה היא לשפר את מראה הרצפה, להעניק לה עומק, גוון ולעיתים גם טקסטורה. דרך ראשונה להגשים את היעד החשוב הזה היא באמצעות החלקת בטון, לרוב באמצעות הליקופטר, שיוצרת את המראה האחיד שהוא בגדר חובה. בד בבד עם ההחלקה ניתן לבצע ציפוי וצביעה של המשטח, עם חומרים עמידים – ציפוי אפוקסי למשל הפך במהלך השנים לשחקן מרכזי בשדה המשחק.

אם התרגלתם ליצור הפרדה ברורה בין משטחי בטון לבין ריצופים מסוגים שונים, חשבו שנית. גם הפער הזה טושטש ואף נעלם בשנים האחרונות, באמצעות הטבעת בטון. הטבעה זו מאפשרת ליצור צורות ואף טקסטורות בבטון לפני שהוא מתייבש לחלוטין, כך שמעבר לצד האסתטי המשופר נהנים כאן מהיתרונות האחרים של הבטון: העמידות הגבוהה או האפשרות לעבוד תוך פרק זמן קצר יחסית.

בכל מקרה, המפתח שלכם לעבודת בטון ללא דופי היא פנייה לחברה שפועלת על פי הסטנדרטים הגבוהים ביותר. אנשי החברות האלה יכולים לקחת על עצמם את כל שלבי התהליך, תוך שהם מציעים גמישות ואפשרות למלא את רצונות הלקוח באופן מושלם. כמובן שחשוב לתאם איתם מראש את כל היבטי התהליך, למשל מבחינת חומרי הגלם, לוח הזמנים, הדרישות טרם ביצוע העבודה וכמובן שגם המחיר.