ציוד עבודה בגובה – 5 תקני בטיחות שחייבים להכיר

ישנן תקנות ברורות שקובעות באיזה ציוד עבודה בגובה ניתן להשתמש.

החשיבות של השימוש בציוד המאושר לפי התקנות בלבד הוא משמעותי ביותר ויכול להגן על חיים.

לצערנו, העבודה בגובה כוללת סכנות רבות ואנשים שלא נשמעים לתקנות הללו עלולים להסתכן מאוד.

העבודה השונה בגובה כוללת כל מיני סוגים של סיכונים – החל מן הסיכונים הרגילים של עבודת הטיפוס הרגילה למשל (במידה והעבודה המדוברת בגובה היא טיפוס) לצד הסכנות הייחודיות שהעבודה בגובה מייצרת – בייחוד הסיכונים של נפילה והדיפה.

 

ציוד אישי

התקנות המרכזיות שמתעסקות עם ציוד לעבודה בגובה הן התקנות שקשורות לציוד האישי של כל משתמש – הקסדות, החבלים, הרתמות והשאקלים. לכל אחד ישנן תקנות מדויקות שקשורות לקוטר החבלים, לעובי והחומר שממנו עשויות הקסדות, בהתאם לסוג השימוש המדויק והמאפיינים של המשתמש.

 

בדיקת הציוד והשגחה

בכל אתר שבו ישנה עבודה בגובה, ישנם ממונים על תקינות הציוד. לממונים הללו ישנן מספר חובות הקשורות לבדיקת הציוד עצמו ולפיקוח שוטף על תקינות השימוש של המשתמשים השונים בציוד (קשירה נכונה של הרתמות, החבלים, מנח נכון של הקסדה וכולי).

החובה של ממונה תקינות הציוד יכולה לכלול שלל פעולות – החל מבקרה שוטפת על אופן השימוש בציוד העבודה בגובה, למשל לוודא ששמים את הרתמה בדיוק לפי התקן על מנת שהיא תוכל להגן על המשתמשים. מלבד בקרה שוטפת על הממונים לעשות גם הדרכות שוטפות לווידוא השימוש הנכון בציוד ועוד.

 

פגמים בציוד העבודה בגובה

במידה והמשתמש חושש שישנה בעיה מסוימת בציוד (למשל החבלים נראים בלויים או חלשים) – ישנה החובה של המשתמש להודיע לממונה ולבקש ממנו לבחון את הציוד לפני שמשתמשים בו. מדובר בחובה משמעותית שיכולה להציל חיים.

לפעמים לא יכול המשתמש לדעת האם הציוד שלו הוא תקני (למשל האם הקוטר של החבל גדול דיו ביחס למשקל הגוף), במקרים כאלו יש להתייעץ עם מומחה שנמצא במקום. השימוש בחבלים השונים קשור בטבורו בפעילות עצמה שעושים ובצרכים מן החבל – חבלים שונים דורשים מיומנויות שונות.

 

אבטחה

אחד הדברים החשובים ביותר כאשר עושים כל סוג של פעילות בגובה הוא אבטחה – בין אם זה חבר מטפס שצריך לשמור על החבל ובין אם זה איש מקצוע של ממש. מדובר בפעילות חשובה מאוד שיכולה למנוע הרבה בעיות שצצות במהלך השימוש השוטף בציוד.

במידה וישנה בעיה מסוימת במהלך הטיפוס, קיומו של המאבטח יכול להקל מאוד על פתרון הבעיות ולמזער סכנות. ברמה הבטיחותית יש לשמור כמה שיותר על היעזרות במאבטח שכן יש לו תפקידים שוטפים במהלך הגובה.

 

סיכום

שמירה על התקנות השונות היא חשובה ביותר ויכולה למנוע בלאי מיותר של הציוד. לכן יש להקפיד לשים באופן המדויק ביותר את הציוד, להשתמש בציוד העבודה בגובה שמתאים בדיוק לשימוש ולמידות הגוף של המשתמש.

 

מנקה חלונות