נפצעת בעת מילוי תפקידך בעבודה? מה מגיע לך

תאונת עבודה היא אירוע שיכול להיות בעל השלכות ארוכות טווח ומשמעויות כלכליות כבדות.

בעזרת ביטוח לאומי ניתן לקבל פיצויים שונים – החל מהחזר כספי על ימי עבודה ועד דרגות נכות קבועות, וכן שיקום או פטור מתשלום דמי ביטוח לאומי.

במאמר הזה ריכזנו את הפיצויים המרכזיים שזכאים להם נפגעי תאונות עבודה:

 

החזר על ימי עבודה שהוחסרו

זהו תשלום שביטוח לאומי נותן עבור מי שבעקבות תאונת עבודה לא יכל לבצע את עבודתו ובשל כך ספג הפסד במשכורתו. זהו פיצוי על אובדן שכר הכנסה, או כפי שנקרא בביטוח לאומי: "דמי פגיעה". כדי לקבל את דמי הפגיעה על הנפגע להוכיח כי הוא אינו יכול לעבוד בעבודתו או בעבודה דומה בעקבות התאונה.

על מנת לדעת את גובה דמי הפגיעה שאתם יכולים לקבל מביטוח לאומי מומלץ לפנות אל עורך דין תאונות עבודה שידע לחשב את הפיצויים בהתאם למשכורתכם, ימי העבודה שהופסדו ומצבכם בביטוח לאומי (למשל אם אתם עצמאיים או שכירים).

 

מענקים, קצבאות ותעודת נכה

לצערנו ישנן תאונות שבעקבותיהן הנפגע נותר עם פגיעה ממושכת – נכות זמנית או קבועה. במקרים אלה ביטוח לאומי נותן מענקים חד פעמיים או קצבאות נכות קבועות. קבלת מענק או קצבה קבועה תלויים בחומרת הפגיעה: לאחר שוועדה רפואית של הביטוח הלאומי דנה באירוע ובתוצאותיו, מתקבלת החלטה על אחוזי הנכות להם הנפגע זכאי.

בין 5% ל-19% נכות קבועה ברוב המקרים הנפגע יקבל מענק חד פעמי, ובמקרים של נכות קבועה מעל 20% תינתן קצבה וכן תעודת נכה.

לצערנו קורות תאונות שבעקבותיהן העובד נפטר. במקרים אלה בני המשפחה זכאים למענק או קצבה, לפי החלטת ביטוח לאומי.

 

קבלת טיפול רפואי ללא תשלום

כל טיפול רפואי הקשור לתאונת העבודה יינתן בחינם. לאחר שהוועדה הרפואית של ביטוח לאומי אישרה זאת, ניתן לגשת לקופת החולים בה הנפגע מבוטח ולקבל את הטיפולים הרפואיים הקשורים בתאונה ללא תשלום.

טיפולים אלה כוללים, בין היתר: ניתוחים ואשפוזים, תרופות לטיפול בבעיה או השלכותיה, הדמיות, אביזרי עזר ובדיקות שונות.

 

שיקום

בהתאם למקרה, יכולים להיות נפגעים שבעקבות הפגיעה שעברו יהיו זכאים ללימודי הכשרה מקצועית או שיקום מקצועי כיוון שהם לא יכולים להמשיך במקצועם הקודם. בנוסף ייתכן ויהיה צורך בהתאמת הסביבה הביתית לאחר תאונה, בקניית רכב המתאים למצב הרפואי החדש או בהצטיידות באביזרי עזר שונים. גם לשם דברים חשובים אלה ניתן לקבל מענק סיוע.

 

הנחות, פטורים והקלות בתשלום

מי שמקבל למשך שנה לפחות קיצבה מביטוח לאומי על 100% נכות בשל תאונת עבודה זכאי לפטור מתשלום ביטוח לאומי. בנוסף באחוזי נכות גבוהים ניתן לקבל הנחה בארנונה או הנחה במס רכישה בעת קניית דירה למגורים. מומלץ לבדוק עם עורך דין האם אתם עומדים בתנאים לקבלת הפטורים, שכן לא כולם זכאים להם.

תאונת עבודה איננה דבר נעים ולעתים קרובות היא מלווה בקשיים משמעותיים, בנזק כספי, בשינוים אורח החיים ובהשלכות רבות על החיים. הפיצויים השונים הללו מסייעים להתמודד עם השכלות התאונה ולחזור לחיים תפקודיים ומלאים ככל הניתן.

 

איש משפט

נווטו במאמר לפי נושאים