מתי חשוב לבצע בדיקת קרינה?

בדיקת קרינה היא פעולה חשובה שתבטיח את בריאותכם ואת העמידה של העסק שלכם בתקנים, ויש שתבוצע בידי מקצוענים. לבדיקת קרינה נדרשים אנשים פרטיים, עסקים ואף חברות מדיניות וחברות ענק. ישנן מספר שיטות לביצוע בדיקת הקרינה וכן מספר סיבות שבגללן נזדקק לבדיקה שכזאת. מתי? המשיכו לקרוא.

 

מהי בדיקת קרינה?

בדיקות קרינה הינו תחלום הנחלק לשניים; בדיקות מעשיות שבודקות גורם מקרין אשר קיים בשטח, וכן בדיקות תיאורטיות שחוזות את רמת הקרינה הצפויה להימצא במקום מסוים לאחר שיותקן ויופעל מקור קרינה חדש.

 

מתי צריך בדיקת קרינה?

ישנם עסקים הנדרשים לבדוק את מקור הקרינה שלהם ואת עוצמת הקרינה אותה הוא פולט. כמו כן, ישנם אנשים פרטיים שמעוניינים לוודא או לבדוק האם הם נמצאים במקום מרובה קרינה – למשל לפני רכישת נכס.

בעסקים, בודקים קרינה למשל ממכ"מים, מעורכי תקשורת, ממתקנים לייצור חשמל כגון טורבינות רוח ומדידת קרינה מאתרי שידור רדיו וסלולר. כמו כן, גם קווי מטח וארונות חשמל פולטים קרינה היות והם רשת חשמלית, ולעיתים נצטרך לבדוק גם את קרינה זו.

בנוסף לאלה ישנן בדיקות קרינה גם לצרכים פרטיים למשל מדידת קרינה ממכשירי רדיו ביתיים, מדידת קרינה ממסכי מחשב ומתנורי מיקרו גל, מדידת קרינה ממתקני ווי-פי ועוד.

אין זה משנה מה סיבת בדיקת הקרינה שלכם, חשוב לבצע אותה בהסתייעות באנשי מקצוע מומחים על מנת לקבל בדיקה מדויקת ומקצועית.

 

איך עושים את זה?

ניתן לבדוק שטח קטן או גדול, מוצר אחד קטן או אתר ענק. בדיקות הקרינה מבוצעות באופן מידי, או באמצעות ניטור ארוך טווח על מנת לבדוק באופן יסודי קרינה קבועה ממקור מסוים.

 

מה אני צריך לוודא לפני שאני מזמין בדיקת קרינה?

חשוב מאוד לוודא שאתם מסתייעים לצורך הבדיקה בבודק קרינה המוסמך בידי המשרד להגנת הסביבה, המחזיק בתעודת הסמכת בודק בתוקף. כמו כן, כדאי לוודא מבעוד מועד כי הבודק שבחרתם מתמחה בתחום הבדיקות אותה אתם נדרשים לבצע, כיוון שמדובר בתחום רחב עם התמחויות שונות.

כמו כן, במידה ונדרשות לכם שתי בדיקות קרינה, וודאו שאתם מקבלים את תוצאות כל בדיקה במסמך נפרד, כיוון שלכל בדיקה ישנן עניינים אחרים ולכן אין לקבל שתי בדיקות על גבי אותו דו"ח.

בעת שתבחרו בודק קרינה, כדאי לחפש חברה המעניקה גם פתרונות קרינה במידה ותצטרכו כאלה, ועל מנת שלא תצטרכו להמשיך ולחפש לאחר הבדיקה אלא לקבל את כל השירותים מאותו הגורם ובאופן נוח.

 

סיכום

בדיקת קרינה עשויה להיות זרה למי שלא עסק בכך לפני כן, אך כאשר אתם נמצאים בידיים של מקצוענים, אין ממה לחשוש. בדיקת קרינה עשויה להיות הכרחית או רצויה במגוון רחב של מקרים, החל מעניינים פרטיים של אנשים יחידים ועד לעניינים עסקיים-בטיחותיים של חברות ענק או חברות ממשלתיות. לא משנה למה אתם נדרשים לבצע בדיקת קרינה – ודאו שאתם עושים זאת עם הגורם הנכון ובאופן מקצועי.

מכשיר מדידה

 

נווטו במאמר לפי נושאים