כאשר משאית הבטון עושה תאונת עבודה

במקרים רבים, רכבים דו תכליתיים כמו משאיות בעלות מנוף או מערבל בטון, מעורבים בתאונות עבודה שונות, הקשורות בפעולה של הרכיב המכני מותקן עליהם. תאונות אלו, מלבד הנזק הרב שהן עשויות לגרום לעובדים בסביבתם, יכולות גם להיחשב לתאונות דרכים במצבים מסוימים. איך יודעים מתי? על כך בכתבה הבאה.

 

אתה רכב או מערבל בטון?

הסוגייה המשפטית לגבי תאונות עבודה של רכבים דו תכליתיים היא מורכבת, בשל הקושי להפריד בין הפונקציות השונות של הרכב. לפי ההגדרה המשפטית, תאונת דרכים היא תאונה הנובעת מניצול של הכוח המכני של הרכב באופן בו לא שונה הייעוד המקורי של הרכב. במקרים של רכבים עם תכליות שונות כמו משאיות, המשמשות הן לנסיעה והן להעמסה או ערבול בטון, התכלית השנייה של הרכב מוגדרת כחלק מייעודו המקורי. לכן, במקרים רבים בהם משאיות מעורבות בתאונות עבודה, גם אם הן לא נמצאות בנסיעה, התאונה נחשבת הן כתאונת עבודה והן כתאונת דרכים. אם אינכם בטוחים כיצד לסווג תאונה כזו, ניתן להתייעץ עם עורך דין תאונות דרכים.

 

למה זה משנה אם תאונה היא גם תאונת עבודה וגם תאונת דרכים?

לפי חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים, במידה והתקיימה תאונת דרכים, כלל הנפגעים זכאים לפיצויים מהחברה המבטחת ביטוח חובה את הרכב הפוגע. זאת בהנחה שאכן הרכב מחזיק בביטוח חובה בתוקף, ושאכן נעשה בו שימוש על פי ייעודו המקורי כפי שצוין. גם במקרים בהם אין לרכב ביטוח חובה בתוקף, הנפגעים שאינם בעלי הרכב יכולים לתבוע פיצויים מקרן ממשלתית בשם קרנית, המיועדת לפיצויים במקרים כאלו. לעומת זאת, במקרים של תאונות עבודה, הפיצויים לא מתקבלים מביטוח החובה של הרכב אלא מביטוח צד ג׳ של המעסיק.  במקרים מסוימים, גם העובדים שהיו מעורבים בתאונה נאלצים לשלם פיצויים לנפגעים. כמו כן, אם מדובר בתאונת עבודה שהיא גם תאונת דרכים, ניתן לתבוע הן את הביטוח הלאומי לפיצויים בגין אובדן ימי עבודה, אובדן כושר עבודה ואחוזי נכות, והן את ביטוח הרכב עבור נזקים גופניים ונפשיים נוספים.

 

איך מתמודדים במקרה של תאונת עבודה שהיא גם תאונת דרכים?

ראשית, כמו בכל תאונה, הדבר החשוב ביותר הוא לדאוג לתיעוד מדויק של התאונה, הגורמים לה ותוצאותיה. אם יש חשש לגרימת פגיעת גוף, יש לפנות לטיפול רפואי בהקדם האפשרי ולתעד את כלל המסמכים והבדיקות המבוצעות. כמו כן, כיוון שיש צורך לתבוע הן את המוסד לביטוח לאומי והן את חברת הביטוח, נשאלת השאלה את מי כדאי לתבוע קודם. במקרים כאלו, מומלץ להתייעץ עם עורך דין מומחה לתאונות דרכים שעוסק גם בתאונות עבודה. ברוב המקרים, הגורם שיכריע למי עדיף לפנות קודם הוא חומרת הפגיעה הגופנית. אם מדובר במצב בו קיימת סבירות גבוהה לקבלת אחוזי נכות, עדיף לפנות ראשית לביטוח הלאומי על מנת לקבל קביעת נכות ורק לאחר מכן לתבוע את הביטוח.

משאית בטון

נווטו במאמר לפי נושאים