כיצד מתרחשות נזילה בצנרת – הסיבות הנפוצות וההשלכות

בדרך ממאגרי המים אל הברז בכיור הבית, עוברים המים דרך הצנרת.

חלק מהצנרת הוא בשליטת הרשות המקומית בה אנו מתגוררים ובחלק שמשעוני המים, נתונה הצנרת לתחזוקתנו השוטפת.

למרבה הצער, לעיתים קורה כי הצנרת אשר אמורה להיות מערכת סגורה ואטומה, סובלת מנזילות.

לנזילה בצנרת יש מספר סיבות והיא בעלת השלכות כלכליות משמעותיות ולצדן גם השלכות על בריאות דיירי הבית.

 

מהי נזילה בצנרת?

נזילה בצנרת היא מצב שבו אחד הצינורות אשר מובילים מים אל תוך המבנה, נפגם וקיימת זליגה קבועה של מים ממנו אל קיר המבנה. הצנרת עוברת דרך הקיר ודרך הרצפה, כך שנזילה עשויה לגרום לנזק משמעותי למבנה הבית.

 

מהן הסיבות הנפוצות לנזילה בצנרת

ישנם מספר סיבות להיווצרותה של נזילה בצנרת. אלו הנפוצות שבהן:

  1. התיישנות של הצינור – בחלק גדול מאוד של הבתים קיימת צנרת ישנה העשויה מתכת. לעיתים, נשחקת יכולתה של המתכת לעמידות בפני חלודה ולאט לאט מתחילה שחיקה והתפוררות של הצינור בנקודה מסוימת עד ליצירת חור ממנו מתחילה זליגה של מים.
  2. פגיעה כתוצאה מפעולת שיפוץ – הצנרת היא מערכת רגישה. ביצוע עבודות שיפוץ בבית, עשוי לגרום לפגיעה ותזוזה של צינור באופן שיגרום לסדק או שבר וכתוצאה מכך לנזילה קבועה של מים.
  3. איטום שנעשה בצורה לקויה – נזילה תופיע גם בנקודות חיבור בין צינורות. כאשר ביצוע החיבור נעשה בצורה לקויה, תתרחש בנקודת החיבור נזילה קבועה של מים.
  4. שחיקה של רכיבי איטום – נקודות המחבר בין צינורות כוללות שימוש בגומיות ואמצעי אטימה נוספים, אשר נשחקים עם הזמן.

 

מהן ההשלכות של נזילה בצנרת

לנזילה בצנרת השלכה על חשבון המים מאחר ונזילה קבועה מגבירה משמעותית את היקף השימוש במים. יתר על כן, נזילה שאינה מטופלת בזמן גורמת פגמים במבנה, להתפוררות טיח אשר גוררת הוצאות שיקום כבדות, ולהיווצרות עובש אשר יש בו סכנה בריאותית חמורה.

 

דרכים לזיהוי נזילה בצנרת

איתור נזילות מומלץ לבצע באמצעות איש מקצוע אשר יש לו את הכלים והמיומנות לאתר נזילה באופן מדויק ומהיר. ישנן מספר דרכים הנפוצות כיום לאיתור נזילות, ללא צורך בפירוק של קרמיקה, ריצוף או שבירה של קירות.

דרך אחת היא שימוש במצלמה תרמית. המצלמה מאתרת את מקור הרטיבות על ידי אבחון הפרשי טמפרטורה אשר נוצרים בין אזורים רטובים ליבשים. דרך נוספת היא באמצעות שימוש במצלמת סיב אופטי כאשר הסיב מוחדר לצנרת ומספק תמונה פנימית בהירה של מקור הנזילה.

 

טיפול נכון בנזילה בצנרת –  לשמור על המים ועל הכיס

נזילה נוצרת בכמה דרכים. לרוב מדובר בשחיקה אשר נוצרת עם הזמן, איטום לקוי או שילוב של שניהם. משעה שנוצרה נזילה, היא גורמת לנזק כספי רב ולעיתים גם בריאותי כתוצאה מהיווצרות עובש. טיפול נכון מתחיל בזיהוי נכון של מקור הנזילה ותיקונה ללא הגדלת היקף הנזק שכבר נוצר בעקבותיה. לשם כך יש צורך בשירותיו של גורם מקצועי ומיומן.

 

צינור

נווטו במאמר לפי נושאים