כיצד התחדשות עירונית משפיעה על שוקי הנדל"ן?

התחדשות עירונית היא תכנית נפלאה ופופולרית בישראל, המאפשרת לערים רבות להתפתח, להשתדרג ולהעלות את ערכן ואת איכות החיים בתוכן.

התחדשות עירונית מתקיימת ומתוכננת בכל תחומי החיים בעיר – בין אם בהקמת ושיפוץ בתי ספר ומרכזים מסחריים, הקמת פארקים וגינות שעשועים וכן גם בתחום הדיור והנדל"ן בעיר. כיום לכל עירייה, יש תוכניות פיתוח שונות כמו תמ"א 38 ופינוי בינוי, שנועדו לפתח את העיר בבחינת המגורים והנדל"ן ולעלות את קרנם בה.

כתוצאה מתוכניות אלו ויישומן התחדשות עירונית משפיעה רבות על מחירי הנדל"ן בעיר וגורמת לעליית מחירים דרסטית עקב השיפוצים והבניות החדשות בה. כדי להכיר יותר את עולם הנדל"ן וההתחדשות העירונית, לפניכם קצת על כיצד התחדשות עירונית משפיעה על שוקי הנדל"ן.

 

מה היא בדיוק התחדשות עירונית?

התחדשות עירונית כוללת בתוכה תוכניות על מנת לפתח את החלקים הוותיקים בעיר לצד החדשים. בהתחדשות עירונית משדרגים את העיר – מחזקים בניינים, מוסיפים דירות וגם מפתחים אזוריים ציבוריים ועוד שלל תחומים. התחדשות זו היא כמובן לא פעולה ספציפית אלא שם כולל למספר פרויקטים (כל עיר והצרכים שלה) על מנת לחדש את העיר.

 

באילו תחומים התחדשות עירונית באה לביטוי?

בכל עיר התחדשות עירונית יכולה להיות שונה. היא שונה בסוג הפרויקטים ובתחומים בהם היא באה לידי ביוטי.
1. דיור – בתחום זה ישנם מספר פרויקטים ורעיונות שונים. דוגמאות לחידוש עירוני בתחום הדיור – חיזוק בניינים (תמ"א 38 למשל), מיגון, הוספת דירות וכן הלאה.
2. ציבורי –   שדרוג שטחים ציבוריים הוא חלק חשוב בהתחדשות עירונית. חיי העיר ונוף העיר מושפעים מאוד מנראות ומצב השטחים הציבוריים.
3. תשתיות – כאשר משפרים, משפצים ומחזקים את תשתיות העיר, רמת החיים במקום עולה בהתאם.

 

מדוע תכניות של התחדשות עירונית מעלות את מחירי הנדל"ן?

התחדשות עירונית במיטבה מעלה את רמת החיים בעיר. ככל שהעיר תהיה יותר מזמינה, נוחה ומחודשת כך יותר אנשים ירצו לגור בה ובמיוחד אנשים צעירים ומשפחות צעירות. באופן כללי, העיר תהיה יותר מבוקשת בעצם המודרניות שלה ואיכות החיים בה.

בעיר אשר עוברת או מתוכננת לעבור התחדשות עירונית מחירי הנדל"ן יעלו. זה יקרה כיוון שהעיר תהיה יותר מבוקשת. רוב האנשים אשר מחפשים לעבור לעיר מסוימת ירצו לעבור לעיר מחודשת עם רמת חיים גבוהה. ככל שיותר אנשים ובמיוחד משפחות צעירות מחפשות דירות בעיר מחירי הנדל"ן יעלו.

 

באילו ערים בישראל התוכניות יצאו לדרך?

בארץ כבר החלו במספר ערים בהוצאה של תוכניות התחדשות עירונית לפועל או לפחות להיות בשלבי התכנון. דוגמאות לערים גדולות בהן התוכניות אכן יצאו לפועל – באר שבע, ירושלים, חיפה ונתניה.

 

לסיכום

לסיכום, ישנו קשר ישיר בין התחדשות עירונית לשוק הנדל"ן. הקשר מתבטא כך – ההתחדשות מעלה את רמת המחיה בעיר, הביקוש לגור בעיר עולה ומחירי הנדל"ן עולים.

 

השקעה פיננסית

נווטו במאמר לפי נושאים