הדברה ירוקה – יתרונות וחסרונות

הדברה ירוקה היא שם כולל למספר שיטות הדברה, סוגים שונים של חומרי הדברה, אשר אינם פוגעים בסביבה, נחשבים בעלי רעילות נמוכה לאדם, עד בלתי רעילים בכלל לאדם, אבל למרות הכל – יעילים מאוד בפעולתם.

שיטות ההדברה ירוקה מגוונות ומתאימות לכל סוגי המזיקים, אבל כמו כל דבר אחר בחיים – יש לה גם חסרונות, שכדאי להכיר לצד כל היתרונות.

 

מה זה הדברה ירוקה?

חברת סופר הדברה שייכת גם היא לשורה ארוכה של חברות הדברה שמעדיפות לתת ללקוחות שלהם שירותי הדברה ירוקה, פשוט כי הלקוחות מצביעים ברגליים והביקוש לשירותי הדברה ירוקה עולה, אך גם מתוך הבנה אמיתית, שמעבר לשיטות הדברה ירוקה הוא פשוט טוב יותר לכולם.

 

בין שיטות ההדברה הנחשבות ירוקות, אפשר למצוא כמה שכולכם מכירים:

הדברה ביולוגית

בעזרת אורגניזמים וחרקים שונים (כמו חיפושיות מושית השבע למשל) אשר פוגעים במזיקים השונים, פשוט כי הם אויבים טבעיים שלהם, או טורפים טבעיים שלהם גם בטבע. את האורגניזמים, או החרקים המדבירים, מפזרים באזור שבו נמצאים המזיקים כדי להדביר אותם באופן ממוקד, בלי לפגוע בסביבה.

 

הדברה באמצעות ג'ל

שימוש בחומר הדברה שאינו מצריך ריסוס, אינו מתפזר באוויר, או מחלחל לאדמה. המזיקים חושבים שמדובר במזון ואוכלים מהגל, אך גם לוקחים אותו איתם אל הקן, שם אוכלים אותו כל המזיקים האחרים. כך מתקבלת הדברה יעילה לטווח ארוך.

 

הדברה עם חומרים טבעיים בשיטות סבתא

פיזור חומרים טבעיים כמו קינמון, מלח, פלפל שחור, מיץ לימון, קליפות הדרים ועוד.

 

יתרונות וחסרונות הדברה ירוקה

את החסרונות של הדברה ירוקה אי אפשר להפריד מהיתרונות.

כך למשל, נהוג לציין כי אחד החסרונות של הדברה ירוקה היא העובדה כי חומרי ההדברה מתפרקים תוך זמן קצר ואינם משאירים עקבות. זהו גם יתרון עצום, שכן החומרים לא משאירים רעלים בסביבה, בניגוד לחומרי הדברה כימיים. בנוסף, החומרים הירוקים פועלים ביסודיות רבה יותר ולכן, למרות שהם מתפרקים במהירות, ההשפעה שלהם ניכרת למשך זמן ארוך יותר.

חיסרון נוסף של הדברה ירוקה הוא המחיר הגבוה יחסית של שיטה זו, אך מן הראוי לציין כי התחום עובר פיתוחים כל הזמן בשל המודעות הגדלה לחשיבות הנושא ולכן, נוצרים כל הזמן מוצרי הדברה ירוקה חדשים, שמאפשרים ליצרנים להוזיל עלויות, לצד הביקוש המתגבר.

חיסרון אחרון של הדברה ירוקה הוא בפעולה האיטית שלה. לעומת הדברה בריסוס, שפעולתה ניכרת תוך מספר שעות ואף פחות, הדברה ירוקה פועלת לאט ולעיתים תוכלו לראות את תוצאותיה רק לאחר כמה ימים ואף שבועות. יחד עם זאת, הפעולה של חומרי הדברה ירוקה היא יסודית יותר, כלומר, היא פוגעת לא רק במזיקים הנראים לעין, אלא גם באלה המסתתרים בסביבה ולכן היא אפקטיבית יותר ופועלת לטווח ארוך יותר.

 

לסיכום

ניתן לקבוע כי הדברה ירוקה היא הכיוון שאליו צועד התחום כולו, בגלל הביקוש הרחב, בגלל שחשוב לשמור על הסביבה שלנו ובגלל התוצאות ארוכות הטווח.

 

ריסוס

נווטו במאמר לפי נושאים