בור חלחול – למה הוא משמש

כללי

החורף בישראל הוא אמנם לא חורף "עצבני" ביחס לעולם, אך המשקעים כן מקפידים להגיע אלינו בכמות מכובדת. מעבר לעובדה המשמחת שהכינרת שלנו משלימה פערים, הגשם, אם נרצה או לא, גורם גם נזקים כגון שיטפונות והצפות באיזור המגורים שלנו. אנחנו כאן כדי לספר לכם על פתרון שיכול לייעל את הניקוז שליד פתח הבית.

חפירת בורות חלחול הופכת פופולארית יותר ויותר, אנשי המקצוע מתמקצעים בעניין והלקוחות מבינים שלבורות החלחול יש שימושים רבים והם נחוצים בכל מרפסת, גינה או בניין מגורים. במאמר זה נסקור עבורכם את השימושים שיש לחפירת בור חלחול. שימו לב, כל שימוש חשוב, מאוד!

 

העברת מי גשמים מהקרקע למי התהום ולאקוויפר

כאמור החורף הישראלי לא עוצמתי כמו זה הקנדי או הבריטי אך כמעט כל עיר בישראל סופגת מי גשמים. במידה ומדובר בעיר חוף, או קרובה לחוף, רוב הגשמים יגיעו בדרך זו או אחרת לים, אך לגבי הערים שממוקמות במרכז הארץ, המים אמורים לחלחל למאגרי מי התהום של העיר. לטובת המטרה הזו נחפרים בורות החלחול. בעזרת מי התהום ניתן להשקות את הגנים והפארקים וכמובן להשתמש בהם עבור תשתיות ובנייה.

 

שמירה על איכות הסביבה

כפועל יוצא מהנקודה הקודמת, בורות החלחול עוזרים למחזר מים ועקב כך לחסוך במשאבים דבר שעוזר לאיכות הסביבה ולניצול מאגרי המים שלנו פה בישראל.

 

מניעת הצפות

ערים שממוקמות באיזור מישורי ונמוך מתקשות לנקז את הגשמים שיורדים ומצטברים. הסיבה לכך היא שאין להם מקום טבעי לגלוש אליהן ולכן המים נאגרים ומצטברים במקום. עקב כך, נוצר מצב של הצפה שאותו בורות החלחול מנסים למנוע. על ידי חפירת הבורות הללו הצפות רבות יכולות להימנע בין אם מדובר בשטח פרטי או ציבורי.

 

מניעת החלשת יסודות בניין

אם לא תתקינו בור חלחול, מי הגשמים עלולים להציף את הקרקע כאמור ולהחליש את יסודות המבנים שבקרבתכם. כמו כן, עלולים להיגרם נזקים לגינות פרטיות, ציבוריות, חניונים ומשטחים מרוצפים. לכן השימוש החשוב לא פחות לבור חלחול הוא שמירה על המבנים ועל חוזקם.

 

דברים נוספים שחשוב לדעת

בור חלחול אופטימלי הוא כזה שנקדח תוך התחשבות באיזור הגיאוגרפי שבו התבצעה ההתקנה, בכמות הגשמים וסוג הקרקע. נקודה נוספת שיש לקחת בחשבון היא מידת העומק של הבור, כאשר העומק הרצוי הוא לפחות שני מטרים בשכבה החולית העמוקה. בורות החלחול היעילים ביותר חייבים להגיע לעומק של שני מטרים לפחות בשכבה החולית, שמצויה בבטן האדמה. את הבורות ניתן לקדוח בקטרים שונים, מ-400 ועד 800 מ"מ, נוסף לבורות הסטנדרטיים, ניתן להתקין בור ניקוז עם סוגי צנרת שונים ואביזרים שמשדרגים את פעולת הניקוז. על מנת לבחור את בור החלחול המתאים ביותר יש להתייעץ עם מהנדס אינסטלציה או יועץ מומחה בתחום.

 

מכונת קדיחה