איך מתומחר פרויקט של תיקון מרזבים?

 כנראה שבשלב כלשהו בחיינו, ניתקל בתקלה כלשהי בצנרת של הדירה או הבית שבהם אנו גרים. לעיתים, ייתכן שתקלה זו תהיה במרזבים של הדירה/הבית.

כיוון שרובנו איננו בקיאים בתחום זה ונאלצים לקרוא לבעל מקצוע, איננו יודעים גם האם בעל המקצוע מתמחר את הפרויקט בצורה הוגנת וראויה.

במאמר שלפניכם נדון במספר היבטים של פרויקט תיקון מרזבים אשר רלוונטיים לשאלה כיצד מתומחר פרויקט שכזה.

 

תמחור פרויקט תיקון מרזבים

התשובה לשאלה כיצד מתמחרים פרויקט תיקון מרזבים הינה תלוי. לפני שניכנס לתשובה ונסביר מדוע היא כזו, יש להסביר קודם כל כיצד מתבצע פרויקט כזה, כיוון שהסבר זה יסייע לנו להסביר את התשובה בהמשך.

 

פרויקט תיקון מרזבים – השלבים השונים

כאמור, כולנו נתקלנו בעבר או ניתקל בעתיד במרזבים דולפים, מטפטפים, סדוקים, מעוותים, סתומים ועוד מגוון רחב של בעיות שנובעות מכך. כיוון שהבעיה שעומדת מאחורי הצורך לתקן את המרזב עשויה להיות שונה ממקרה למקרה, השלב הראשון יהיה האבחון.

בשלב האבחון, לרוב מכניסים אמצעי צילום אל המרזב אשר יספק תמונה איכותית של כלל המרזב לצורך איתור הכשל שמביא לבעיה. ברוב המוחלט של המקרים, אמצעי הצילום יהיה סיב אופטי שבקצהו מתקנת מצלמה איכותית מאוד.

בשלב השני, מתכננים את הטיפול הראוי בהתאם לבעיה. כיוון שעשויים להיות כשלים שונים ומגוונים, ישנם גם פתרונות שונים, שיטות שונות ומכשירים שונים לכל בעיה ובעיה. כך למשל, ישנן שיטות הטלאה, שהן יותר "כירורגיות" במהותן, שבהן מחדירים שרוול לחלל הפגוע ומבצעים תיקון נקודתי לבעיה, מבלי שיהיה צריך לבצע תיקונים נרחבים ולהחליף חלקים רבים. מנגד, ייתכנו מקרים שבהם כן יהיה צריך להחליף כמעט מערכת שלמה, ובהן שיטות ההטלאה לא יסייעו כל כך.

בשלב השלישי, מבצעים את התיקון, בהתאם להליך שתוכנן בשלב השני. לעיתים, התהליך יהיה פשוט ומהיר ויצריך חומרי גלם מועטים, ולעיתים, התהליך יהיה מורכב ומסובך.

בשלב הרביעי, מכניסים את אותו אמצעי צילום, היינו הסיב האופטי, בשביל לצלם את המרזב לאחר הטיפול ולבחון האם הטיפול אכן פתר את הבעיה. ככל שכן, בזה מסתיים הפרויקט, וככל שלא, חוזרים על התהליך שוב בשביל לפתור את הבעיה עד הסוף.

 

אם כך, כיצד מתמחרים את כל זה?

נחזור לשאלה הראשונה שאיתה פתחנו את המאמר. כפי שהבנתם, כל פרויקט שונה ממשנהו מבחינת המורכבות שלו. לכן, משך העבודה על כל פרויקט, המערכות והמכשירים שבהם אנשי המקצוע ישתמשו וכן חומרי הגלם לצורך התיקון – ישתנו.

לאור זאת, המחיר של כל פרויקט ופרויקט יהיה שונה, ולכן התשובה לשאלת התמחור הינה תלוי. התמחור תלוי בכל אותם מאפיינים שפירטנו לעיל בנוגע לכל פרויקט. אולם, ככלל אצבע, ניתן לומר שככל שהפרויקט יהיה פשוט וקצר יותר, ויצריך התעסקות מועטה מצד נותן השירות, כך התמחור יהיה בהתאם.

 

עובד מקצועי