איך לבנות ממ"ד בצורה נכונה

בעקבות מלחמת המפרץ, בתחילת שנות ה-90 נחקק חוק חובת מרחב מוגן דירתי בכל בית בארץ. מרחב מוגן דירתי, המכונה ממ"ד, הוא חדר שנועד להגן על דיירי הבית בעת הצורך. מרחבים מוגנים אלה הם מעין מקלטים, והם שונים מיתר החדרים בבית בהיותם מוגנים יותר, ועל כן הם גם בנויים בצורה שונה. כלומר, כשבונים מרחב מוגן דירתי, צריך לדעת בדיוק מה עושים, מאחר שלא מדובר בחדר רגיל. במאמר זה נסקור את כל הדגשים לבניית מרחב מוגן דירתי בצורה נכונה.

 

למה צריך מרחב מוגן דירתי?

ראשית, נעסוק בשאלה "למה צריך מרחב מוגן דירתי?". מתן תשובה לשאלה זו יסייע לנו להבין מה בעצם הציפיות ממרחב מוגן דירתי, ואיך אמורים לבנות אותו. מטרתו העיקרית של המרחב המוגן הדירתי הוא להגן על השוהים בו בזמן מלחמה. במילים אחרות, המטרה העיקרית של מרחב מוגן דירתי היא להיות עמיד בפני פגיעת טילים. היבט נוסף וחשוב שיש להתייחס אליו כשבונים מרחב מוגן דירתי הוא היערכות לשהייה ממושכת בו. במקרים מסוימים, ייתכן שיהיה צורך לשהות בממ"ד במשך ימים שלמים, והמרחב המוגן הדירתי שלכם חייב להיות מותאם לכך.

 

מיגון

כאמור, בראש ובראשונה מטרתו של המרחב המוגן הדירתי היא להגן על הנמצאים בתוכו מפני פגיעת טילים. על מנת לבנות מרחב מוגן דירתי בצורה נכונה, תצטרכו למגן אותו כראוי. ראשית, הדלת. דלת של מרחב מוגן דירתי מכונה דלת הדף, והיא עמידה בפני הדף, ואטומה לגזים. דלתות אלה נפתחות כלפי חוץ, ונמצאות במפלס שנמוך מעט ממפלס הממ"ד, על מנת למנוע פתיחה חזקה של הדלת פנימה בעת פיצוץ. עוד בהקשר של מיגון, קירות הממ"ד. עובי הקירות הוא בין 20 סנטימטרים ל- 35 סנטימטרים, בהתאם לסוג הממ"ד. גם החלון חייב להיות ממוגן, עמיד להדף, ואטום לגזים.

 

שהייה ממושכת

כפי שנכתב קודם, המרחב המוגן הדירתי חייב להיות ערוך לשהייה ממושכת בו. עצם קיומו של החלון במרחב המוגן הדירתי מסייע להכניס אוויר טבעי, ואור שמש לחדר, בזמני רגיעה. בנוסף, קיימת חובה להתקין צינור אוורור במרחב המוגן הדירתי. צינור זה נועד להכניס אוויר נקי מהסביבה החיצונית אל תוך החדר. יתר על כן, צינור זה חייב להיות מתאים לחיבור של משאבת חמצן בעת הצורך. אנשים רבים אף שומרים מזון בממ"ד, ומתקינים תשתיות שונות, כגון חשמל ומים.

 

סיכום

בניית מרחב מוגן דירתי היא לא צחוק. מדובר בבנייה מורכבת ומסובכת, כיאה לבנייה שאמורה להציל חיי אדם. הקושי הגדול בבניית מרחבים מוגנים דירתיים הוא שהם לא כמו כל חדר רגיל. הם אמנם נבנים בצורה דומה, ומתבססים על אותם עקרונות, אך כאן בדיוק מגיע החלק המטעה. בדיוק בגלל הדמיון הזה, אתם חייבים להיעזר בשירותיה של חברה מקצועית, אמינה, ואיכותית, כמו עופרים ממ"דים ובתים מוכנים, על מנת שתבנה לכם את ממ"ד ראוי.

בית מוכן

נווטו במאמר לפי נושאים