איך לבחור חומר בידוד לבית?

בידוד תרמי הוא זה שעושה את הבית שלכם נעים וכיף לשהייה.

אילו סוגים יש ואיך בוחרים את החומר הנכון?

כחלק מבנייה של בית או משיפוץ מבנה חשוב מאוד לשלב חומרי בידוד על מנת ליצור בבית בידוד תרמי. התחושה הנעימה שיש בבית והיכולת לשהות בו רוב הזמן בנעימים גם בלי להפעיל מזגן, נוצרות כתוצאה משילוב חומרים אלו המאפשרים שמירה על הטמפרטורה בפנים הבית בתלות נמוכה בטמפרטורה בחוץ. ישנו מגוון רחב של חומרי בידוד וחשוב להבין מה החומר שיהיה הכי יעיל בהתאם לסוג המבנה והיכן משולב.

 

אילו חומרי בידוד קיימים?

לפני שתבחרו את החומר שתמצאו מתאים ביותר לבית שלכם, מומלץ שתכירו כמה חומרים בולטים בשוק אשר כנראה שאחד מהם יהיה החומר הנבחר עבורכם. ההבדלים בין החומרים הם גם מבחינת החומר עצמו ממנו הפלטה עשויה, מבחינת הצורה של החומר, וגם מבחינת הצפיפות והאקולוגיות שלו.

 

דוגמאות לחומרי בידוד

קלקר 

בעבר חומר זה היה מאוד נפוץ אך עם השנים השימוש בו ירד בגלל האקולוגיות הנמוכה שלו. מצד אחד הוא חומר שקל ונוח לעבוד עמו אך במקביל הוא נחשב כחומר שלעולם לא מתכלה ועל כן פחות אהוב.

 

צמר זכוכית 

נפוץ מאוד לשימוש בסמוך לקירות גבס, מדובר בצמר ממוחזר אשר בעבר היה זכוכית.

 

בידוד במצב נוזל

חומר מיוחד אשר בשונה מהאחרים מגיע בתצורת נוזל, ידוע בנוחות עבודה עמו וביכולת שלו להתאים ולבודד בצורה מיטבית בהרבה מקומות.

 

בדקו והחליטו היכן ימוקם הבידוד

מן הסתם שתרצו לבחור את חומר הבידוד הכי איכותי וטוב שיש בשוק אך לא פחות חשוב מזה, הכרחי להבין היכן בדיוק אמור להשתלב החומר בעיקר מבחינת הצורה של הקיר או הגג שהוא במטרה לבודד ומה שיש סמוך אליו. אם החומר עתיד להשתלב סמוך לחלונות, פתחי אוורור או סמוך למעבר של מים, בחירת החומר חייבת להתחשב בכך וגם בגודל החלל שנבחר, כלומר כמה שטח אמור החומר לכסות.

 

התאמה לסוג הקיר או התקרה

מעבר לכך שישנה חשיבות לצורה ולמה שיש סמוך למקום ההתקנה, ישנה חשיבות גם לסוג הקיר או התקרה, כלומר לחומר ממנו עשוי הקיר. ישנם חומרי בידוד אשר נותנים את המענה הטוב ביותר לקירות גבס ודווקא מענה פחות טוב לקירות אבן. כאשר אתם מתייעצים עם בעל מקצוע ציינו מה הוא החומר ממנו עשוי הקיר שלכם, זה הוא נתון מאוד רלוונטי.

לסיכום, ישנם המון סוגים של חומרי בידוד והם נבדלים זה מזה בעיקר בסוג החומר אליו הם הכי מתאימים, בנוחות העבודה איתם וכמובן, באקולוגיות של החומר. כדי שתוכלו לבחור את חומר הבידוד המתאים ביותר למבנה שלכם, מומלץ מאוד שתיוועצו עם בעל מקצוע אשר מכיר את חומרי הבידוד ואת הייעוד שלהם.

 

קיר בבניה

נווטו במאמר לפי נושאים