איזה בעלי עסקים צריכים להחזיק ברישיון עבודה בגובה

רישיון עבודה בגובה הכרחי על פי החוק עבור עסקים ובעלי מקצוע שעובדים בגובה ונמצאים בסיכון בטיחותי כזה או אחר כתוצאה מכך.

משרד התמ"ת קובע בחוק מספר קריטריונים ותנאים לפיה בעלי מקצוע מסוימים מחויבים באישור עבודה לגובה שיינתן להם לאחר קורס קצר הנוגע לבטיחות בגובה.

כל זאת מתוך המטרה החשובה והנעלה, למנוע תאונות עבודה ולוודא שכל העובדים נוהגים בבטיחות הנדרשת לסוג עבודתם.

כדי להבין מה נדרש מכם, לפניכם הכל על איזה בעלי עסקים צריכים להחזיק ברישיון עבודה בגובה.

 

מה הוא רישיון עבודה בגובה?

רישיון עבודה בגובה הוא אישור עבודה בגובה למעשה שמאשר לבעלי המקצוע לעלות לגובה ולעבוד מעל שני מטר מהקרקע. אישור העבודה בגובה מאשר שהעובד אכן עבר קורס עבודה בגובה, רכש את כל הידע הפרקטי והתיאורטי שנדרש כדי לנהוג בבטיחות המרבית הנדרשת בסוג העבודה שלו בגובה. לכן, כל בעלי המקצוע שעבודתם כוללות סכנת נפילה ועלייה לגובה, נדרשים להוציא אישור כזה, בניהם למשל מנקי חלונות משרדיים בבניינים, צבעים, עובדי בניין, פיגומים ומנופים, עובדי מיזוג ותאורה שעולים לגובה במהלך העבודה וההתקנה, וכדומה.

 

מי נדרש לאישור עבודה בגובה?

כל עובד שעולה לגובה, מעל שני מטר, כחלק מהליך עבודתו, נדרש לאישור עבודה ולמענה למגוון הנחיות בטיחות נוספות שיצאו על ידי משרד התמ"ת. גם עובדים עצמאיים וגם עובדים שכירים, נדרשים לאישור הזה ואי אחזקה שלו תגרור קנסות ואיסור עבודה. כל עובד אשר עולה לגובה או עשוי ליפול במהלך הליך העבודה נדרש לאישור כזה ויש לעקוב אחרי הקריטריונים המדויקים שמפרטת המדינה, בניהם למשל עובד שנוטה 45 מעלות מן המעקה, עובד שעשוי ליפול 2 מטרים, וכדומה.

 

איך ניתן להשיג רישיון עבודה לגובה?

השגת רישיון עבודה בגובה אפשרית לאחר מעבר של קורס עבודה בגובה. רק לאחר הקורס, יוכל העובד לקבל אישור עבודה בגובה, אותו יצטרך לחדש ולהכניס לתוקף כל שנתיים – אך לא יצטרך לעבור את הקורס שנית. הקורסים בתחום אורכים בין יומיים – לחמישה ימים, והם מועברים על ידי מדריכי עבודה בגובה אשר מוסמכים להדריך. רק מעבר של הקורס והצלחה בו, יאפשרו רישיון עבודה בגובה עבור העובד. הקורס אשר אתם עושים עבור רישיון העבודה, חייב להיות כזה שמאושר על ידי משרד העבודה ואגף הפיקוח, כדי שבאמת יאושר לכם רישיון בהמשך.

 

מה קורה לעסק ולעובד שפועל ללא רישיון עבודה בגובה?

עובדים אשר עובדים בגובה וללא רישיון עבודה מתאים ובתוקף, ייקנסו באלפי שקלים. מאחר ויש בשנים האחרונות עלייה בתאונות עבודה בגובה, המדינה ובית המשפט לוקחים זאת מאד ברצינות וקונסים בהתאם את מי שלא מחזיק ברישיון ועובד ללא ידע בטיחותי מתאים. שימו לב שגם העסקת עובדים בגובה ללא רישיון עבודה בגובה אינה חוקית, וגם המעסיק צפוי לקנס במקרים האלה – ובמיוחד אם אכן קרתה בצער רב תאונת עבודה, וכאן יכול להגיע גם מאסר, סגירת עסק ודברים חמורים יותר בהתאם..

 

נווטו במאמר לפי נושאים