אפוקסי

ההגדרה המדעית של אפוקסי לא בהכרח תאפשר לכם ללמוד עליו יותר מדי: המדובר הוא בפולימר אפוקסידי תרמוסטי שבעת ערבוב עם חומר מקשה או זרז מתקשה.

מבלי להיכנס יותר מדי להגדרה הזו, מה שחשוב יותר הוא הפן המעשי – על פיו ציפוי אפוקסי הפך במהלך השנים לאחד הרכיבים המרכזיים בעולם תכנון ועיצוב המבנים. עיקר השימוש בחומר הוא ביצירת שכבת ציפוי לרצפות ולמשטחים שונים, בעיקר מבטון, כאשר שורה ארוכה של יתרונות של האפוקסי מסבירים מדוע הבחירה בו היא כה נפוצה.

 

השימושים הנפוצים של אפוקסי

תעשיית האפוקסי העולמית נחשבת לעצומה בגודלה, כפי שתעיד העובדה שהיא מוערכת בכ-15 מיליארד דולרים בכל שנה. יש עשרות רבות של יצרני חומרים אפוקסיים, בחלק מהמקרים לא כזה שניתן להשתמש בו בפועל. לכן נכנסות לתמונה חברות אחרות שמבצעות עיבוד של האפוקסי הגולמי (למשל הוספת חומרים דוגמת טלק או צורן אליו) ולמעשה הופכות את השימוש בו לנגיש ולאפשרי.

אז מהו אותם שימושים? ובכן, האפוקסי משמש בין היתר לייצור דבקים, חומרי מילוי או חומרים מרוכבים. בהקשר הנוכחי, כפי שרמזנו מעלה, עיקר החשיבות של האפוקסי הוא ביצירה של ציפויים. מצפים כיום רצפות באמצעות חומרים אפוקסיים, קירות, משטחים ואפילו מכשירי חשמל שונים. סקירה של מאפייני ויתרונות הציפוי האפוקסי תאפשר לכם להבין בדיוק מהן הסיבות לכך.

 

אז למה לצפות בחומר אפוקסי?

מאחורי כל מגמה יש לא מעט סיבות שמסבירות אותה, וכך גם במקרה של ציפוי אפוקסי. היתרון המשמעותי הראשון של הציפוי הוא העמידות הגבוהה שלו, שאף מצליחה להתבלט ביחס לחומרים שמצפים באמצעותו (בטון לדוגמא). הציפוי האפוקסי משמש למעשה שכבת הגנה של ממש על גבי הריצוף או המשטח, שמבטיח שהם יישמרו לאורך זמן.

תכונות אחרות של הציפוי האפוקסי הופכות את העמידות למשמעותית אפילו יותר, כאשר הוא לא צובר על גביו מים, שמנים או כימיקלים. מכאן אפשר ללמוד מדוע הוא מתאים לרוב תנאי השטח, ומהווה פתרון כמעט יחיד במפעלים, מוסכים וכן הלאה.

ציפוי, כפי שניתן להסיק משמו, יהיה בדרך כלל חיצוני ולכן חשוף לעיני כל. לכן נדרש שהוא יעמוד בדרגות אסתטיות גבוהות בהחלט. הציפוי האפוקסי, למרבה השמחה, מצטיין גם מהבחינה הזו. ניתן למצוא וריאציות שונות ומגוונות שלו, עם הבדל בצבעים, בדרגת העובי של הציפוי וכן הלאה. בדרך זו אפשר ליצור משטח שמתאים כמו כפפה ליד לעיצוב הכולל של המקום בו הוא מושם, או אפילו מבטא את הטעם העיצובי של האנשים שמשתמשים בו. גמישות היא אחת ממילות המפתח הקשורות לציפוי אפוקסי, וגם דרישת חובה בעיצוב כיום.

 

בדרך לציפוי האופטימלי עוברים אצל מומחים בתחום

עוד משהו שאנחנו מחפשים כיום בעבודה עם ציפויים הוא פשטות. המטרה היא לבחור בחומר שיאפשר עבודה מהירה ונוחה, מה שמציג גם כן את הציפוי האפוקסי באור חיובי: העובדות מראות שהעבודה עם חומר הציפוי הזה היא מהירה ויעילה כמעט יותר מכל חומר אחר. אם מחפשים לצפות שטחים גדולים, יתרון זה הופך למשמעותי אפילו יותר. הפשטות נשמרת גם לאחר השמת הציפוי, כאשר התחזוקה והניקיון שלו הם בסיסיים יחסית.

זה לא אומר שאתם צריכים לזלזל בבחירת החברה שמבצעת עבורכם את הציפוי באמצעות אפוקסי, ממש לא. גם בתחום הזה יש עבודה לא מקצועית, שעלולה לפגוע בחלק מהיתרונות הרבים שהזכרנו כאן במאמר. בתנאים האלה נראה שעיקר המאמצים שלכם צריכים להיות מושמים על בחירה נכונה של חברה, שתיעשה לאחר סקירה של הניסיון המקצועי שלה, הפתרונות הספציפיים שהיא מספקת בתחום וכן הלאה. אם אתם זקוקים לעבודות נוספות, למשל יציקת המשטח או צביעה שלו, רצוי לעשות אותם אצל אותה חברה.

אפוקסי

נווטו במאמר לפי נושאים