בטון

בטוןאי אפשר לדבר על בנייה, ולעיתים גם על עיצוב, מבלי שמתייחסים לחומר הגלם העיקרי המשמש לצרכים אלה – בטון, כמובן. בטון הוא לא דבר חדש, כאשר יש עדויות לגרסאות מוקדמות שלו עוד בעת העתיקה, כאשר האשורים והבבלים השתמשט בחרס לצורך זה.

בעוד המצרים בסיד ובגבס, הרומאים בסיד המעורבב עם אפר געשי ועוד. הבטון המודרני, שהומצא עוד ב-1756, התבסס על ערבוב של מלט, לבנים מפוררות וחלוקים. כיום התמונה שונה.

את הבטון מייצרים כיום בטון על ידי תערובת של חול, צמנט, חצץ ומים. הייצור נעשה במפעלים ייעודיים, שכוללים מטבע הדברים ריכוז של כל החומרים הנדרשים לצורך ייצור הבטון, בהתאם לריכוז הספציפי שנקבע לכל ייצור. יש כיום גרסאות "מתקדמות" יותר של בטון, כשמקום של כבוד מקבל בטון מזוין – המדובר הוא בבטון המשולב עם חומר אלסטי, בדרך כלל פלדה, שלוקח את העמידות והחוזק של הבטון מספר צעדים קדימה.

סוג נפוץ אחר של בטון הוא הבטון הדרוך, טכנולוגיית בנייה שהבסיס לה הוא שילוב בין הבטון לבין כבלי פלדה מתוחים. הבטון הדרוך נועד להתמודד עם עומסים גבוהים במיוחד על גבי המשטח, כמו במקרה של כבישים עליהם עובר משקל עצום בכל רגע נתון.

השימושים (המגוונים) של הבטון

כפי שרמזנו מעלה, הבטון משמש בעיקרו של דבר לבנייה ולהקמה של מבנים מכל סוג. כדי להגשים את היעד הזה נדרש לייצר את הבטון, להוביל אותו לאתר הבנייה (תוך שימוש במערבל בטון או במשאבת בטון) ולצקת אותו. לאחר מספר שעות הבטון מאבד את התכונות הפלסטיות שלו, מתקשה ומתחזק, עד המצב בו הוא אחד החומרים החזקים ביותר שאפשר להעלות על הדעת.

זו הסיבה שמבני בטון אמורים לעמוד על תילם שנים על גבי שנים, וסובלים מבלאי נמוך עד בלתי קיים. בבטון נעשה פעמים רבות שימוש גם בתחום התשתיות, כשדוגמא מובהקת לכך היא סלילת כבישים. כידוע, הבחירה כיום היא בין כבישי אספלט לבין כבישי בטון, כאשר לכל בחירה יש מאפיינים ויתרונות משלה, וכל בחירה מתאימה במצבים אחרים.

כבישי הבטון נחשבים ברמה הכללית לעמידים יותר מאשר כבישי אספלט (הם עשויים להחזיק מעמד כארבעים שנה), חסינים בפני תנאים שונים של מזג אוויר או זיהומים ואפילו מסייעים לחיסכון בדלק, מכיוון שהבטון אלסטי פחות מהאספלט.

בבנייה המודרנית אנחנו משתמשים בבטון לא רק לבנייה, אלא גם לצרכים אדריכליים – מה שידוע בשם בטון אדריכלי. לצרכי עיצוב בוחרים לרוב בבטון לבן, אם כי יש אפשרת להוסיף פיגמנטים של צבע לכל בטון, ובכך לשפר את המראה האסתטי עוד יותר.

עבודה בבטון מוגדרת כיום על ידי רבים כאומנות לכל דבר ועניין, כאשר ניתן לבצע עיצובים בבטון, לשפר את המראה שלו באמצעות פעולות דוגמת החלקת בטון, וליצור אינספור דברים. לא מדובר כאן רק על קירות או תקרות ביטון, אלא גם מדרגות מבטון אדריכלי, רצפה אפוקסית ושלל מוצרים חיוניים: כיורים, משטחי עבודה, מזרקות, גופי תאורה, בריכות, ספסלים, שולחנות אפילו עציצים לגינה.

אז איך מתחילים?

בהתחשב בכל מה שתיארנו עד כה, לא צריכה להפתיע אתכם הקביעה שעבודות בטון מיועדות למקצוענים בלבד. מבחינה מעשית יהיו אלה חברות המתמחות בבנייה ובעיצוב בבטון, לצד הפעולות שהוזכרו מעלה: נניח החלקת בטון. כשפונים לחברה הפועלת בשדה משחק צריך לראות מה העבודות שהיא מבצעת וכמה שנים, מהי ההכשרה של אנשיה, באילו כלים הם עושים שימוש וכן מהן ההתחייבויות של החברה לגבי טיב העבודה (לוח הזמנים, התוצאות וכן הלאה). קחו בחשבון שבעבודות בטון אתם פשוט לא יכולים להתפשר.

אהבתם את המאמר ? שתפו ברשתות החברתיות
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp