בטון לבן

בטון ידוע מזה שנים בתור חומר חסר תחליף בענף הבניה. באמצעות חומר זה נבנים גם בתים קטנים וחד קומתיים וגם מבנים גדולים, רבי קומות. החומר הזה משמש לצורך יציקה של רצפות ועמודים וכן ליציקה של בריכות, להקמת גגות ומרפסות ועוד אלף ואחד שימושים אחרים.

על מה חושבים כאשר מדברים על בטון? בדרך כלל עולה המחשבה על חומר אפור, גס למראה, שלא מתאים כאשר רוצים מראה רך ומעודן. אבל אם זה היה נכון עד לפני זמן לא רב, הרי שאז הגיע הבטון הלבן ושינה את התמונה מן הקצה אל הקצה. אז מהו בעצם הבטון הזה? האם הוא באמת ובתמים לבן? ואיך בכלל מיצרים אותו וגם לאילו שימושים הוא יכול להתאים? אתם שואלים – אנחנו עונים.

 

מהו בטון לבן

כדי להסביר מהו בטון לבן, נסביר קודם כל שלא מדובר בתחליף מלכותי שרק ניכס לעצמו את השם. כדאי לשים לב שיש בנמצא מוצרים לבית ופתרונות לבניה שנראים כמו בטון אבל הם רק "משחקים" בכאילו.

דוגמא לכך ניתן למצוא במרצפות מסוג גרניט פורצלן שמתיימרות להציג חזות של בטון תעשייתי. כאשר אנו מדברים על בטון לבן אנו מדברים על בטון לכל דבר, בעלת התכונות הידועות של חוזק מרשים ויכולת עמידות מאוד גבוהה גם לתנאי פנים וגם בתנאי חוץ.

בדיוק כמו האח האפרפר שלו, גם כאשר הוא מגיעה בתצורה הלבנה הוא לא פחות חזק ולא פחות עמיד. ומה נותן לו את הצבע הלבן? כדי להבין זאת נסביר איך בדיוק מייצרים אותו.

 

באיזה אופן מייצרים את הבטון הלבן?

הבטון הלבן מיוצר באופן דומה למדי לקרוב משפחתו האפור. ההבדל העיקרי הוא שנזהרים שלא להוסיף את כל המרכיבים שנותנים את הצבע האפור. התערבות שמשמשת בתהליך הייצור כוללת מרכיבים כגון חול ואבנים קטנות שנקראות בשם חצץ או אגרגט.

בנוסף מוסיפים לתערובת גם חומרי דבק שונים שמכונים בשם צמנט. הצמנט הוא החומר שאחראי להתגבשות של הבטון והפיכתו לעמיד, קשיח, חזק ויציב. הצמנט הרגיל עשוי להכיל אבקת פחם ומרכיבים נוספים שיוצרים מראה סופי אפרפר. את החומרים הללו פשוט מסירים מהמתכון ומשתמשים במקומם בתחליפים לבנים. התוצאה? ניחשתם נכון – כך מגיע לעולם הבטון הלבן.

 

הבטון לשימושים מגוונים ומפתיעים

אחרי שראינו שמדובר בחומר חזק ועמיד, תרצו בוודאי לדעת מה עושים עם הבטון הלבן. למעשה, ניתן להשתמש בו לכל מטרה בדיוק כפי שמשתמשים בבטון האפור. בפועל, הוא ישמש אך ורק בייצור כל מוצר וכל שימוש שבהם חשובה מאוד האסתטיקה והיופי.

אין כל טעם להשתמש בו כאשר יוצקים גשר או ביציקה של רצפה שעליה מניחים אריחים מעוצבים. גם עמודים מטויחים לא ייוצרו בדרך כלל מבטון לבן אולם אם רוצים מראה של בטון חשוף, הפתרון הלבן בהחלט בא בחשבון.

אז מה ניתן לייצר מבטון לבן ומתי באמת משתמשים בו? דוגמא פופולרית למדי היא השימוש בבטון לבן מחולק לרצפה, בלא שמשתמשים באריחים. רצפה מבטון לבן נראית יפה מאוד ומרשימה וגם – אחידה. לא צריכים להתקיים החריצים שבין הבלטות הרגילות, לא קיימת אותה רובה שעם הזמן עלולה להשחיר ולכער את המראה הכללי.

בנוסף, הבטון בגרסתו הלבנה יכול לשמש גם בייצור מיטות ובהקמת של מזרקות. ניתן לייצר באמצעותו פסלים דקורטיביים, אביזרי נוי ועציצים. הוא עשוי לשמש גם להקמת מבנים לא מטויחים, שולחנות לבית או לחצר, ספסלים יפים מאוד. ניתן לייצר גם אריחים לבנים מבטון מוחלק לצורך חיפוי קירות וכן גם למטרות נוספות.

בטון לבן

נווטו במאמר לפי נושאים