רצפת אפוקסי

רצפת אפוקסירצפת אפוקסי הפכה לאחת הבחירות המקובלות ביותר בתחום תכנון ועיצוב המבנים בשנים האחרונות. חשוב להדגיש כבר בנקודת ההתחלה שלא מדובר כאן ברצפה במלוא מובן המילה, אלא בציפוי ששמים על גבי רצפה קיימת – לרוב רצפת בטון.

על כל פנים, רצפת אפוקסי כוללת בתוכה מעלות רבות, הן בפן הפונקציונלי והן בפן האסתטי, תוך שהיא מגדילה עוד יותר את העמידות של המשטח.

על רצפת אפוקסי – והיתרונות המובהקים שלה

כשמדברים על ציפוי אפוקסי, מתכוונים לתערובת של פולימטרים שמוסיפים למשטח קיים – בדרך כלל רצפה, אבל ייתכן שגם קיר או מוצר ספציפי. באמצעות הציפוי, וזה אולי היתרון הגדול ביותר שלו, אפשר להגדיל עוד יותר את העמידות והחוזק של המשטח. ציפוי אפוקסי מהווה שכבה נוספת להגנה על גבי המשטח. בנוסף לכך הציפוי האפוקסי לא נוטה לצבור על גביו נוזלים וגם עמיד במים או בפני כימיקלים, עובדה שמסבירה מדוע הוא מתאים באינספור מקומות ונסיבות: חשבו לדוגמא על מפעלים או על מוסכים.

רצפת אפוקסי משנה את כל מה שלמדנו על עיצוב של רצפות. באמצעות הציפוי ניתן לשדרג בצורה משמעותית של המראה של הרצפה הקיימת, להביא לכך שהיא תמשוך תשומת לב חיובית וגם להעניק לה עומק של ממש. אפשר למצוא וריאציות שונות ומגוונות של הרצפה, הן מבחינת הצבע והן מבחינת דרגת העובי.

עובדה זו מסבירה מדוע כל אדם הבוחר ברצפה כזו יוכל להתאים אותה למאפיינים אחרים של עיצוב החלל, או אפילו לטעם העיצובי שלו. מכיוון שהעבודה על ציפוי אפוקסי היא פשוטה באופן יחסי, ניתן לעצב ביתר קלות גם חללים גדולים – מה שמביא לחיסכון משמעותי בזמן ובמאמצים גם יחד.

רצפת אפוקסי מעניקה דבר מה חשוב במיוחד, והוא שקט נפשי למי שבוחר להצטייד בה. הרצפה מציעה את התחזוקה הנוחה ביותר שיש, אפילו ביחס למשטחים אחרים, כשבדרך כלל אין צורך בפעולות ניקיון ותחזוקה שהן יותר מאשר בסיסיות. הניקיון של המשטח הופך במצב הדברים הזה למהיר פי כמה, ושוב – גם כאשר השטח שיש לנקות הוא רחב בכל קנה מידה.

התפשרות? לא בבית ספרנו

יש לא מעט החלטות בעיצוב ובהקמת מבנים שניתן להתפשר בהן במובן זה או אחר, מה שעשוי כמובן להוזיל את העלויות. אנחנו מצפים במצבים אלה שלא ניתן יהיה להבחין בעצם ההתפשרות, כך שנוכל במידה מסוימת לאכול מן העוגה ולהשאיר אותה שלמה. אבל האם יש מקום להתפשרות גם במקרה של הרצפה?

נראה שהתשובה פשוטה, והיא שלילית. עצם ההחלטה על רצפת אפוקסי היא חכמה, עקב הסיבות שהזכרנו מעלה, והיא יכולה לשפר את הרצפה מכל הבחינות. לכן לא מפתיע מדוע מספר האנשים שבוחרים בציפוי אפוקסי לרצפה שלהם הוא גבוה בכל קנה מידה, או מדוע המגמה בשנים האחרונות בביקוש לציפוי הזה היא מגמת עלייה.

כשאתם בוחרים בחברה שתיקח על עצמה את משימת הציפוי, אתם צריכים לבחור בטוב ביותר. בדקו את החברה באלף ואחת זוויות, וראו עד כמה היא מתאימה לבצע את המשימה. מומלץ לבחור בחברה שלוקחת על עצמה את כל השלבים השונים בדרך ליצירת המשטח, בין אם יציקת הבטון, החלקה שלו, צביעה וכמובן שגם ציפוי אפוקסי – בחירה שכזו עשויה לצמצם את העלויות, לקצר את התהליך וגם למנוע מלא מעט בעיות להתרחש לאורך הדרך.

חשוב לתאם עם אנשי החברה את כל היבטי התהליך, וגם להבין מהם מה נדרש לעשות כדי לשמור עוד יותר על מראה וחוזק הציפוי: ברוב המקרים כאמור לא יידרשו מכם יותר מדי דברים, אבל עדיין חשוב לקבל הנחיות קונקרטיות.