ציפוי אפוקסי לרצפת בטון

ציפוי אפוקסי לרצפת בטוןרצפת בטון היא בחירה נפוצה מאד בבתים ובמבנים בישראל, עקב מספר לא מבוטל של יתרונות שהבטון מאגד בתוכו: הוא מהחומרים העמידים ביותר שאפשר לחשוב עליהם, מאפשר גמישות בעיצוב וגם בעל חשיבות אסתטית לא מבוטלת.

ציפוי אפוקסי לרצפת בטון לוקח את כל אלה מספר צעדים קדימה, ונחשב לבחירה מקובלת במיוחד כיום. אז מהם המאפיינים והיתרונות שלו? ומדוע בהרבה מאד מצבים פשוט אי אפשר לוותר עליו?

שורה ארוכה של מעלות

ציפוי אפוקסי, ברמת ההגדרה, הוא תערובת של פולימרים הידועים ברמת החוזק שלהם. כפי שניתן להסיק משמו, משתמשים בו לצרכי ציפוי של משטחי בטון, בין אם רצפות, קירות או אפילו מוצרים. הציפוי מביא כצעד ראשון לשיפור החוזק והעמידות של המשטח, שעה שהוא משמש מעין שכבת הגנה.

הציפוי עמיד בפני המשקלים הכבדים ביותר והוא לא יספוג על גביו חומרים או נוזלים, דוגמת שמן, מה שמסביר את העובדה שהוא פופולארי מאד במוסכים כיום. מכיוון שהוא עמיד למים, מובטח שמים לא יחדרו אל הבטון שמתחת לציפוי – חדירה שעלולה להביא לדליפה של חומרים רעילים שיזהמו את הסביבה. הציפוי האפוקסי עמיד בהמשך לכך בפני כימיקלים, עובדה שמסבירה מדוע הוא נחשב לפופולארי גם במפעלים ובמקומות תעשייתיים אחרים.

פלוס אחר של הציפויים האפוקסיים נוגע למראה שלהם, שנחשב ליוקרתי ואסתטי במלוא מובן המילה. הציפוי הזה הוא הכל חוץ מאחיד כיום. ניתן למצוא כיום ציפויים בשלל גוונים, כשהבדל נוסף הוא בדרגת העובי של הציפוי. מכאן שניתן להתאים אותם לאווירה שרוצים ליצור, או אפילו לעיצוב הכולל של החלל, ביתר קלות. הציפוי מאפשר ליצור לדוגמא הפרדה צורנית בין משטחים שונים, שנבדלים ביניהם בצבע: חשבו למשל על הצורך לסמן מקומות חניה מוסדרים בחניון תת קרקעי, ועל החשיבות של הציפוי הצבעוני למטרה זו.

ציפוי אפוקסי לרצפות בטון נחשב לנוח במיוחד לתחזוקה, כאשר לצורך הניקיון של המשטח לא נדרשים יותר מדי חומרי ניקיון ייעודיים. מכיוון שהוא לא נוטה לצבור חומרים מזיקים על גביו, מובטח שתחזוקת המשטח תהיה פשוטה אפילו יותר.

משימה למומחים בלבד

חברה שיודעת את העבודה תוכל לצפות שטחים נרחבים באמצעות ציפוי אפוקסי תוך פרק זמן קצר יחסית, אבל עדיין נדרשת כאן עבודה והיכרות עם חוקי המשחק: סדר הפעולות הספציפי, משך הזמן שנדרש לכל פעולה, בחירה נכונה של סוג וגוון הציפוי וכן הלאה. טעות באחד השלבים בתהליך עלולה להביא לכך שהציפוי לא יימרח בצורה אידיאלית, יהיה בלתי אחיד ולא יוכל לעשות את עבודתו נאמנה.

מכאן אפשר להגיע למסקנה חד משמעית: עם כל הכבוד לנקודת הפתיחה המצוינת של ציפוי אפוקסי – וצריך להיות לחומר הזה הרבה מאד כבוד – אתם כן חייבים לשים דגש על בחירה נכונה של חברה שמספקת את הציפויים ומבצעת את המלאכה בפועל. חשוב לראות את היצע הציפויים של החברה ולתאם עם אנשיה את כל שלבי העבודה, החל מסוג הציפוי הספציפי ועד לפעולות שיתבצעו בשטח.

ההיבט הכלכלי של הציפוי

עוד משהו שאתם צריכים לקחת בחשבון הוא המחיר של ציפוי אפוקסי. המציאות מראה שיש סוגי ציפויים שזולים יותר ממנו.. אבל האם כדאי להשתמש בהם רק בגלל המחיר? התשובה הפשוטה היא שממש לא. אתם צריכים ציפוי שיבצע את עבודתו נאמנה לאורך זמן, כשרק ציפויים מהשורה הראשונה, שנעשים על ידי חברה מובילה בתחומה, יבטיחו את זה. אחת הסיבות לעשות ציפוי מלכתחילה היא השקט הנפשי שמעוניינים לקבל בדרך זו, ונראה שאין בנמצא חומרים יעילים יותר מאשר הציפוי האפוקסי האיכותי למטרה זו.