בטון מוטבע – הטבעה בבטון

בטון הפך במהלך השנים להרבה יותר מאשר תשתית לבנייה, כשכיום ידועה החשיבות האסתטית שלו. כדי לשפר את מראה הבטון רבים נכנסים לשדה המשחק של הטבעה בבטון, שמשנה את כל מה שחשבנו על בטון.

כפי שתראו מיד, הבטון בצורה המוטבעת שלו יכול להחליף בהחלט את הריצוף, מה שיוצר "טוויסט" של ממש במראה וגם מוזיל את עלויות העיצוב.

 

על בטון מוטבע

בטון מוטבע אינו המצאה חדשה, כאשר מי שפיתח את השיטה – קבלן בטון אמריקאי בשם בראד באוומן – עשה זאת עוד בשנות ה-60 של המאה הקודמת. בשנים שחלפו מאז שופרה הטכנולוגיה שמאפשרת את הטבעת הבטון, שנעשה כיום בצורה מהירה יותר, עם תוצאות מרשימות פי כמה.

אז מהי הטבעת בטון? ובכן, כפי שניתן להסיק משמה, המדובר הוא במצב בו מבצעים מעין יצירת אומנות בבטון. לאחר שכבר יוצקים אותו, ולפני שהוא מתייבש בצורה מלאה, מטביעים בו תבניות שונות. ההטבעה מאפשרת ליצור שלל צורות, אפקטים או טקסטורות, מה שהופך את הקיר או המשטח למרשימים ולייחודיים הרבה יותר. עם ההתקשות של הבטון נקבל לכן את הצורות שתוכננו מראש, שיישמרו למשך תקופות ארוכות מאד. כאן בדיוק נדרש להיכנס לעובי הבטון, ולראות מתי ומדוע מומלץ להשתמש בבטון מוטבע.

 

היתרונות של בטון מוטבע

בדרך כלל משווים את הבטון המוטבע למרצפות, מאחר ויש לו מעט נקודות השקה בין שניהם. כשמעמידים אותם זה מול זה, אפשר לשים לב לכמה יתרונות מעשיים של הבטון המוטבע. הראשון שבהם, ויש שיגידו שגם החשוב מכולם, הוא העמידות של הבטון. כידוע, זהו חומר גלם עמיד במיוחד, יותר מאשר חומרי הגלם שמשמשים למרצפות.

התוצאה היא שהבוחרים בבטון מוטבע מקבלים מוצר שיישמר היטב שנים על גבי שנים, בלי קשר לתנאי הסביבה או לעומס שצפוי להיות על הרצפה, יחד עם שקט נפשי לא מבוטל. התחזוקה של משטחי הבטון היא מינימלית, וקצב העבודה כאן גבוה ביחס למרצפות.

אם במקרה של מרצפות להניח בזו אחר בו מרצפות בודדות – מה שכמובן חייב להיעשות בקצב איטי – כאן ניתן לכסות שטחים גדולים תוך פרק זמן קצר. התוצאה היא השלמת המשימה תוך פרק זמן מינימלי לכל הדעות, שמסביר מדוע בטון מוטבע מתאים במידה רבה לחללים גדולים.

באשר להיצע האפשרויות והדגמים, התמונה מורכבת. בנקודת ההתחלה נראה כי היצע העיצובים במקרה של בטון מוטבע קטן ביחס לשימוש בריצוף, וזה אכן המצב ברוב המקרים. עם זאת, חברה שמכירה את המלאכה והופכת אותה לרמת האומנות הנעלה, כן תוכל ליצור הטבעות ייחודיות ומרשימות לא פחות מאלה של המרצפות.

 

בגדר חובה: פנייה לחברה מומחית

הטבעת בטון צריכה להיות מוגדרת על ידיכם כאומנות לכל דבר ועניין, ולכן אתם חייבים להשקיע מחשבה ומאמצים בבחירת החברה שתבצע את המשימה. יש לראות מהן האפשרויות שמציעה החברה, עם אילו כלים היא עובדת ומהו החזון של אנשיה: מחשבה יצירתית ויכולת לתכנן דברים מראש הופכים לחיוניים במצב הדברים הזה. זו בדיוק הסיבה שסקירה של עבודות קודמות שביצעה אותה חברה בתחום יכולה ללמד אתכם הרבה מאד על כדאיות הפנייה לאותה חברה.

המלצה מועילה אחרת היא לבחור בחברה שמספקת את רוב השירותים הנדרשים בתחום – ולא רק ההטבעה שלו כמובן. מומלץ להעדיף חברות שמבצעות יציקה של הבטון בשטח וגם את פעולות הגימור האחרונות, דוגמת החלקת הבטון בהליקופטר. חברות אלה תוכלו לבצע את העבודה תוך פרק זמן מינימלי, ולרוב גם במחיר סביר. כמו כן, בדרך זו קטנים הסיכויים שדברים מסוימים יפלו אל בין הכסאות, למשל מניעה של בעיות של היעדר תיאום פעולה בין אנשי המקצוע השונים.

בטון מוטבע – הטבעה בבטון

נווטו במאמר לפי נושאים