עיצוב הבית חדשות וחידושים אינדקס חברות   לחנות שלנו  
 
 ארון קיר או חדר ארונותבעת תכנון הפנים של דירות מגורים, אנשים רבים מתלבטים בין ארון קיר לחדר ארונות. איזו היא האפשרות הטובה יותר?
בעבר, בני האצולה גרו באחוזות פאר, בהן היה חדר שלם לכל מטרה, בין היתר חדר הלבשה. חדר גדול ומאוורר שבו המשרתות הלבישו, סרקו והכינו את הגבירות לנשף. בחדר זה היו תלויות שמלות הנשף, והבגדים התחתונים, היה שולחן איפור ומקומות ישיבה, וכמובן חלון, כך שהיה זה חדר נעים.היום הבתים קטנו, אבל הצורך במקומות איחסון, וכמובן הפנטזיה לחדר הלבשה לא השתנתה. במהלך החיים אנו צוברים רכוש רב: בגדים, מצעים, מגבות, תכשיטים, מזוודות ועוד. עלינו לשמור אותם באופן שיאפשר להשתמש בם בעת הצורך.

בדירות רבות, מציעים לרוכשים את הwalking closet , או חדר הארונות , שהוא למעשה שני ארונות זה מול זה, וביניהם מעבר צר. בעלי הארון יאחסנו ויוציאו ממנו בגדים, אך בפועל יתלבשו בחדר השינה, היות והwalking closet הקבלני הוא לרוב צפוף ואפלולי, ומרגיש יותר כמו מחסן מאשר חדר. אפשר להפוך אותו לחדר שנעים להתלבש בו: שינוי קטן במיקום הארון, תוספת של מראה, ספסל, מתלה, ותאורה מתאימה יעשו שינוי גדול. אם אפשר, מומלץ מאוד שהחדר יהייה מאוורר באור ואויר טבעי.


אותו החדר בסידור שונה. החדר הימני מכיל מעט יותר שטחי אחסון, והשמאלי מאפשר להתלבש בתוכו.

כאמור, כבר בשלב התכנון של הבית יש לבחור בין ארון קיר ובין חדר ארונות. הבחירה תהייה מושפעת משטח הבית ומכמות הפונקציות שנרצה "לדחוס" לתוכו. ארון קיר זקוק לעומק של 160 ס"מ: 60 ס"מ לארון ו 100 ס"מ מעבר בין הארון לבין המיטה. חדר ארונות זקוק ל215 ס"מ לפחות על מנת להכיל ארון תלייה, ארון קיפול, מעבר של 100 ס"מ ביניהם וקיר מפריד בין החדרים.
פעמים רבות קורה שהבית אינו מספיק גדול, ואז עדיף לוותר על חדר ארונות קטן וצפוף, הצמוד לחדר הורים מינימלי לטובת חדר גדול ומרווח יותר, ובו ארון קיר.


לפעמים עדיף חדר גדול ומרווח עם ארון קיר, על פני שני חדרים צפופים

אנשים רבים מעדיפים לישון בחדר ללא ארון. ישנן מספר דרכים לפתור את העניין:
1. להוציא את הארון מאיזור השינה וחהעביר אותו למסדרון, בכך לייצר אזור ארונות


סוויטת הורים מצויינת עם ארון קיר או חדר הלבשה

2. לבנות ארון קיר אשר נראה כמו אחד מהקירות בצבעו ובמרקמו, ולמקם אותו לצד המיטה ולא מולה.
3. להפוך את הארון ליצירת אומנות, ולהדפיס על החזית שלו תמונה מרהיבה.


ארון הזזה באדיבות חב` הרדור

איך מתכננים את הארון?
ראשית, יש לערוך ספירת מלאי ולהחליט מה מעוניינים לאחסן בארון המסויים הזה.
מספר נתונים טכניים: עומק ארון לתלייה הוא 60 ס"מ. ארון בעומק שכזה יכול להכיל גם מזוודות, שמיכות חורף, מצעים ועוד. "ארון קיפולים" יהייה בעומק של 45 ס"מ. הזהרו: בבית ובטבע אין ואקום, אם מקפלים בארון בעומק 60, יש מקום מבוזבז, אשר מזמין בלאגן בחלק האחורי של הארון.
מומלץ למקם את מוט התלייה בגובה העין של בעל הארון (בממוצע 160 ס"מ), וכן להתאים את גובה המרווח לחולצות או לשמלות בהתאמה. אני מציעה לאחסן בחלק העליון של הארון את המזוודות ואת הבגדים שאינם בעונה. בחלקו התחתון של הארון אפשר למקם נעליים, שמיכות ומצעים. חשוב לתכנן מגירות ללבנים ולגרביים. מומלץ להוסיף מגירות ייעודיות לתכשיטים, לעניבות ולחגורות, ולכל יתר הדברים שתרצו לאחסן בארון. מומלץ להאיר את תכולת הארון בעזרת גופי תאורה המכוונים לתוך הארון.


דוגמה לתכנון ארון קיר גדול ונוח. בארון שכזה יש מספיק מקום להכל, לא?

ארון קיר, חדר ארונות או חדר הלבשה, כולם מצויינים. העיקר שיהיו מספיק מקומות איחסון מתוכננים, ואז הבית יראה תמיד נהדר.כתבה אדריכלית פנים אריאנה שפירא
ariannana@gmail.com

ארון קיר או חדר ארונות


 


מומלץ לקרוא