עיצוב הבית חדשות וחידושים אינדקס חברות   לחנות שלנו  
 
 אורנה בן-עמי / עננהאוצרת: דניאלה טלמור
פתיחה: מוצ"ש 21.5.11 בשעה 20:00
נעילה: 17.6.11
גלריה גבו,שד` שאול המלך 35, ת"א

מותה הפתאומי של אחותה הבוגרת של אורנה שבועיים אחרי בת המצווה שלה, מהווים רקע נושאי ולב התערוכה. בביתה לא נתנו מקום לכאב, לכעס ולפחדים, מתוך רצון להתגבר על הכול עם חיוך. לאורך השנים חשה האמנית חובה לשמש פה לילדים במשפחות השכולות, הילדים שביחד עם האח או האחות, איבדו גם את הוריהם, שהיו שקועים במאבק להמשיך את החיים על אף האבדן.
המאבק בברזל והריכוך שלו הם לדברי האמנית כמו המאבק בחיים. הברזל המשמש לאנדרטאות מנסה לשמר זיכרונות והחפצים מברזל אותם היא מפסלת, מספרים סיפור ומייצגים מבחינתה את האדם. במוקד התערוכה עומדת עוגת יום הולדת מעוכה ובמרכזה נר זיכרון המכביד עליה וקורע אותה לגזרים.
הברזל החשוף והחלוד בתערוכה איננו מתחנף לעיניו של הצופה. ההקשרים המיידיים שהברזל מביא עמו קושרים אותו מצד אחד לאדמה שממנה הוא מגיע, ומן הצד האחר לתעשייה שבה הוא משמש. העבודות, שמרביתן נוצרו במיוחד לקראת תערוכה זו, מאגדות היבטים ויזואליים-אישים. בחלק מהפסלים אפשר למצוא עיסוק בחומר כביטוי לנושאים חברתיים, סביבתיים ופוליטיים, אחרים מוסרים סיפור המתקשר לעבר, לחוויה או לפנטזיה, ויש גם עבודות העוסקות בעניינים לוקאליים – פיזיים וקונקרטיים מחייה של האמנית. כל אחד מהפסלים הוא בעת ובעונה אחת גם עבודה אישית, וגם הצעה לנקודת מבט שונה, ביקורתית, על שאלות הנוגעות לאנושי ולחברתי, שמבטאות את התרבות וההיסטוריה של המקום.


אורנה בן-עמי  / עננה