עיצוב הבית חדשות וחידושים אינדקס חברות   לחנות שלנו  
 
 מטבחים עם אייםעיצוב מודרני עוד מימי קדם
מושג "אי" במטבח, אותה עמדת עבודה נוספת, הפך פופולארי מאוד בשנים האחרונות, וכבר מספר שנים הוא שולט בעיצוב המטבחים אלא שמה שנחשב בעינינו לטרנד אופנתי, הוא למעשה בעל מקורות היסטוריים ותיקים. במטבחי הענק של הטירות והארמונות של המאה הקודמת, שבהם הועסקו ציים של טבחים ומבשלות, היווה נושא המקום בעיה לא קלה. כיוון שבאותה תקופה לא היו קיימים עדיין מכשירים המקצרים את משך הכנת המזון, היה צורך במשטחי עבודה רבים וגדולים.
פתרון לבעיה הזו היווה האי - עמדה נוספת שלידה יוכלו טבחים נוספים לעבוד בו זמנית - לשטוף, לחתוך, ללוש, לקצוץ, לקלף, לטבל ולהכין את האוכל לבישול. כל אותן פעולות המתבצעות בדרך כלל על גבי משטח העבודה הרגיל והרציף במטבח.


מטבח מעוצב בקו נקי בשילוב יחידות אי

מכאן בעצם נגזרת הגדרת האי והדרישות ממנו: להוות מקום המאפשר ביצוע פעילויות והעונה על כל הדרישות הקיימות במשטח הרגיל. דהיינו, יחידה המצוידת בכיריים וכיור, עמדה שאיננה מקיימת תנאי זה, ואחת הפונקציות - כיור או כיריים איננה כלולה בו, איננו למעשה אי, אלא יחידת ריהוט נוספת, דו כיוונית.
המטבחים המודרניים, המצוידים באי גדול, שמעליו מתלה עמוס סירים ומחבתות, מחזירים אותנו בנוסטלגיה לחמימות של המטבחים המרווחים והנוחים הללו, ואולי גם לטעם האוכל של פעם, אוכל "אמיתי" וטרי, לא משומר, מהיר ו"סופרמרקטי" כזה שבו אנו מולעטים היום.
אבל לפני שאנו ממהרים לאמץ את הטרנד הזה בחום, כדאי לבצע בדיקה האם יכול המטבח להכיל אי. כאן עולות מייד שתי נקודות: מקום וכסף: "אי", אומר רן פרסברג, מנכ"ל מטבחי בולטהאופ בישראל, "הוא תמיד יתרון. אבל הוא מצריך שני תנאים מוקדמים: מקום ותקציב. אי במטבח מצריך מטבח בעל שטח רחב דיו, וזאת בניגוד למשטח עבודה המחובר לקיר, האי נראנ מכל הכיוונים. בדיוק מן הסיבה הזו מצריך האי גם תקציב גדול יותר". לכן המטבח חייב להיות רחב מימדים דיו, והאי יתפוס את כל מרחב המטבח. למרבה הצער, המטבחים במרבית הדירות בארץ קטנים מדי ואינם מרווחים דיים כדי לשלב בתוכם אי.
נקודה נוספת למחשבה, אומרות האדריכליות ברברה ברזין ורקפת שוהם, היא האם בכלל יש צורך אמיתי שמצדיק עמדה שנייה מושלמת כזו. האם בעלי הבית אכן מבשלים ועובדים יחד במטבח כך שיש צורך באי. "אי `אמיתי`", הן אומרות, "חייב להיות מצויד בכיור ובכיריים. אם האי כולל רק אחד מהם, כל היעילות השימושית שהוא אמור לספק, בטלה. כאשר האי מכיל כיור בלבד, אפשר למשל לשטוף בו את הירקות והפירות, לחתוך ולקצוץ, אבל לא מעבר לכך. כאשר הוא מכיל כיריים אבל לא כיור, הוא יכול לשמש לבישול, אבל הפונקציונליות שלו נפגמת, משום שהלכלוך שיוצרים הטיגון והבישול מחייבים כיור צמוד, וכשזה איננו, נוצר איזור נוסף הדורש ניקוי".


מטבח מדגם ontario line

היבט נוסף שמעלות ברזין ושוהם הוא נושא משולש העבודה במטבח, שיוצרים הכיור, הכיריים והמקרר. כאשר משטח העבודה איננו רציף, והפונקציות השונות ממוקמות באופן מבוזר, נוחות העבודה נפגעת, והריצה בין השלושה יוצרת טפטופים ואי נוחות. כדי שמשטח העבודה יישאר רציף, יש צורך בדי מקום לכלול את האי באופן שישמור על הריכוז של פונקציות העבודה במטבח.
מה בכל זאת עושים כאשר לא רוצים את האי, אפילו כאלמנט עיצובי במטבח? "מסבים אותו לרהיט", אומרות ברזין ושוהם. "אפשר למשל לשלבו כרהיט דו-כיווני, כאלמנט מפריד בין הסלון או פינת האוכל. שילוב כזה יכול להיות יעיל בעיקר לאור המגמה האופנתית של חלל פתוח, שבדרך כלל אינו כולל הפרדה בין הסלון והמטבח וחושף אותו לעיני כל גם כאשר הוא אינו במיטבו. כאלמנט כזה, האי יכול להוות גם פתרון מצוין לאחסון. ניתן לעצבו בכל צורה עם מגירות, וכדומה, ניתן להניח על חלקו העליון, קערת פירות, עציצים נאים, או כל דבר אחר. אבל שוב, התנאי הוא ששטח המטבח מאפשר זאת. המרחק המינמלי של האי הארונות שמקיפים אותו תהייה רחבה דיה., ורצוי הרבה יותר, שאם לא כן,לא נוכל לעבוד בנוחות , ולהשתמש בארונות.


מטבח אנגלי המשלב אסתטיקה איכותית עם הנדסת אנוש מתקדמת

"אפשרות נוספת", הן ממשיכות, "היא לתכנן את האי בשני גבהים שונים, כאשר הנמוך ביניהם, בגובה של כ-90 ס"מ, יפנה למטבח וינוצל כמשטח עבודה נוח, והגבוה, בגובה של כ-120 ס"מ, יפנה לכיוון הסלון, ינוצל לצרכים עיצוביים יותר, וגם יסתיר את המתרחש מאחוריו". בספר שלפניכם תמצאו הצעות ורעיונות, פיתוחים והמצאות בתחומים השונים של החיים במטבח, שיאפשרו לכם לעשות את הבחירות הנכונות עבורכם. עיצובים ודקורציה, משטחי עבודה וחיפוי, כיורים וברזים, מכשירים חשמליים, תאורה וכלים, כל אלה הם רק חלק מהמגוון העצום שיספק לכם, הקוראים, ספר זה. שכן אם המטבח הוא "אזור של מציאות", עשו כך שהמציאות תהיה הטובה והנוחה ביותר עבורכם.


בתמונה: מטבח בגימור צבע התאווה.


מטבחים עם איים